piątek, marzec 29, 2024
czwartek, 03 czerwiec 2010 19:27

Galapagos wyspy marzeń

Są czymś więcej niż tylko Archipelagiem wysp. Galapagos jest żywym laboratorium geologicznym gdzie można obserwować niespotykane zjawiska przyrodnicze.
Tu miały miejsce narodziny i śmierć wielu gatunków niezmienionej przez ewolucję fauny. Te wyspy zmieniły nasze rozumienie życia na Ziemi.

Animal Planet przedstawi premierową, trzy-odcinkową serię „Galapagos” prezentującą bogactwo przyrodnicze Archipelagu, opowiadającą historię wysp i przedstawiającą jej kolonizatorów.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik realizacji produkcji, seria zawiera oszałamiające zdjęcia przyrody. Galapagos to wyspy pochodzenia wulkanicznego. Narodziły się z zimnych wód oceanu po potężnej erupcji. Jest to nadal jeden z najbardziej aktywnych obszarów wulkanicznych na świecie. Krajobraz wysp tworzą pola lawy, półpustynie, skały i kaktusowe lasy Opuncji i Palo Santo.
W tej części Oceanu Spokojnego nic nie jest takim, jakim się wydaje. Legwany zażywają kąpieli morskich niczym smoki, a jaja składają w ognistych kraterach wulkanicznych, ptaki zamieniają się w wampiry, a żółwie słoniowe – jedne z największych na świecie, którym Archipelag zawdzięcza swoją hiszpańską nazwę – wydają ochrypłe ryki na polach lawy. Tymczasem pingwiny, rekiny, wieloryby i foki ukrywają się wśród ogromnych, zapierających dech, rafach koralowych.

Zainspirowany obserwacją niewystępującej poza Archipelagiem, lokalnej flory i fauny Karol Darwin opracował Teorię Ewolucji. Dzikie, odmienne, diaboliczne, a zarazem przepiękne wyspy Galapagos zmieniły nasze wyobrażenie o życiu na Ziemi.
Początkowo nazwane ziemią przeklętą przez Boga, wyspy Galapagos potrzebowały wielu lat by zyskać uznanie świata. Zarówno fauna jak i flora tego regionu stoczyła prawdziwą walkę o przetrwanie przyjmując coraz to nowych kolonizatorów. Przez długi okres wyspy były wykorzystywane jako magazyn mięsa i wody między innymi przez wielorybników. Popularne w XIX wieku wielorybnictwo przyczyniło się również do zdziesiątkowania olbrzymich żółwi z Galapagos.

Centralne wyspy zostały odkryte jako pierwsze. W zachodniej części leży najmłodsza z wysp Archipelagu – Fernandina – prymitywna, wroga i nieprzejednana. Największą wyspą z powierzchnią 4640 km² jest Isabela. Galapagos pokrywają zróżnicowane formy terenu: sawanny, bagna, pustynie, puszcze i lasy. Jest to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie pingwiny i żółwie szukają schronienia w cieniu gigantycznych kaktusów.