sobota, lipiec 13, 2024
czwartek, 04 lipiec 2024 11:43

Ukryte skarby Lubelszyczny - złoża bursztynu

bursztyn na Lubelszczyźnie bursztyn na Lubelszczyźnie pixabay

Lubelszczyzna, region znany ze swoich malowniczych krajobrazów i bogatej historii, skrywa pod powierzchnią ziemi prawdziwe skarby. Mowa o bursztynie, który, jak oceniają geolodzy, znajduje się tu w największych ilościach w Polsce. W okolicach Lublina działa jedyna w Polsce kopalnia bursztynu, a surowiec ten jest ceniony nie tylko w kraju, ale i na całym świecie, zwłaszcza w Chinach.

 

Czego się dowiesz?

1. Jakie skarby kryje Lubelszczyzna pod powierzchnią ziemi?
2.  Skąd pochodzą największe zasoby bursztynu w Polsce?
3. Jaka jest historia bursztynu na Lubelszczyźnie?
4. Jakie teorie tłumaczą obecność bursztynu na Lubelszczyźnie?
5. Jakie nowoczesne metody poszukiwań bursztynu są stosowane na Lubelszczyźnie?

Bursztynowe pokłady Lubelszczyzny

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że większość polskich zasobów bursztynu nie pochodzi z nadmorskich plaż, ale z głębi lądu. Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego, aż 98% rozpoznanych zasobów bursztynu w Polsce znajduje się na Lubelszczyźnie, w okolicach takich miejscowości jak Lubartów i Niedźwiada.

Skąd się tam wziął? Historia bursztynu na Lubelszczyźnie sięga 40 milionów lat wstecz. Wówczas w rejonie tym istniało płytkie morze otoczone bujnymi lasami. To właśnie te lasy produkowały żywicę, z której powstał bursztyn. Istnieje także teoria, że bursztyn został tu "przypchany" przez lodowiec, co wyjaśnia jego obecność w pasie rozciągającym się od Gdańska, przez Łomżę, aż po Wołyń.

Nowoczesne metody poszukiwań

Dzisiejsze poszukiwania bursztynu na Lubelszczyźnie są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż w przeszłości. Jak wyjaśnia dr inż. Sebastian Gnapowski z Politechniki Lubelskiej, wykorzystuje się do tego celu georadary ze specjalnym oprogramowaniem, które pozwalają na bezinwazyjne skanowanie ziemi. Urządzenie to wysyła fale, które odbijają się od różnych obiektów pod powierzchnią, umożliwiając lokalizację bursztynu.

Bursztyn z Lubelszczyzny jest szczególnie ceniony w Azji, a zwłaszcza w Chinach, ze względu na swoje unikalne właściwości. Jest łatwiejszy w obróbce i charakteryzuje się atrakcyjnym, żółtawym kolorem, który jest bardzo pożądany na tamtejszym rynku. Jak szacuje dr Miłosz Huber z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, zasoby bursztynu w regionie mogą wynosić nawet 22 tys. ton.

Przyszłość bursztynu na Lubelszczyźnie

Choć odkryte dotychczas złoża bursztynu są imponujące, naukowcy są przekonani, że w regionie może być go znacznie więcej. W okolicach Lublina bursztyn może zalegać niemal wszędzie, choć nie wszędzie prowadzono poszukiwania. Problemem pozostaje jednak ograniczona promocja i inwestycje w wydobycie tego surowca.

Jedyna w Polsce kopalnia bursztynu na Lubelszczyźnie napotyka na trudności związane z wydobyciem, w tym konieczność przebicia się przez warstwę kamienia, która przykrywa bogatsze złoża. Pomimo tych wyzwań, wydobycie bursztynu w regionie jest warte wysiłku, biorąc pod uwagę jego znaczenie ekonomiczne i kulturalne.

Nie tylko dla poszukiwaczy

Dla tych, którzy chcieliby na własną rękę poszukiwać bursztynu, Lubelszczyzna może nie być najłatwiejszym miejscem do tego celu. Zdecydowanie łatwiej jest spacerować po nadbałtyckich plażach, gdzie wciąż można znaleźć wyrzucane przez morze kawałki bursztynu. Aby zwiększyć swoje szanse, warto zaopatrzyć się w lampę UV, która sprawia, że bursztyn świeci w ultrafiolecie.

Lubelszczyzna, z jej ogromnymi zasobami bursztynu, jest prawdziwym skarbem Polski. Nowoczesne technologie i rosnące zainteresowanie rynków azjatyckich mogą przyczynić się do dalszego rozwoju wydobycia tego cennego surowca. Choć wyzwania są znaczące, potencjalne korzyści ekonomiczne i kulturalne sprawiają, że warto inwestować w poszukiwania i eksploatację bursztynu w tym regionie.

Źródło: Polsat