piątek, czerwiec 21, 2024
poniedziałek, 06 maj 2024 17:13

Orangutan z Indonezji używa rośliny leczniczej do samoleczenia ran

dziki oranguta wykorzystuje roślinę leczniczą do samoleczenia ran dziki oranguta wykorzystuje roślinę leczniczą do samoleczenia ran pixabay

W Parku Narodowym Gunung Leuser w Indonezji, dziki orangutan samiec o imieniu Rakus zademonstrował niezwykłą umiejętność samoleczenia, stosując roślinę znaną z właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jest to pierwsza taka obserwacja, podczas której naukowcy byli świadkami bezpośredniego stosowania roślin leczniczych przez dzikie zwierzę.

 

Czego się dowiesz?

1. Jakie zachowanie zademonstrował dziki orangutan Rakus?
2. Jaka roślina została wykorzystana do leczenia rany orangutana?
3. Jakie znaczenie ma odkrycie dla zrozumienia zachowań zwierząt?
4. Kto był zaangażowany w obserwację dzikiego orangutana?
5. Co to odkrycie może oznaczać dla historii ewolucji medycyny?

Unikatowe zachowanie Rakusa

22 czerwca 2022 roku, Ulil Azhari, badacz terenowy z projektu Suaq, zaobserwował, jak Rakus zrywa i przeżuwa liście rośliny, którą lokalne społeczności w Azji Południowo-Wschodniej używają do łagodzenia bólu i stanów zapalnych. Następnie orangutan nałożył przeżute liście na ranę na swoim policzku, tworząc coś w rodzaju naturalnego opatrunku. Obserwacja ta została udokumentowana i opisana w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Scientific Reports".

Naukowa analiza zjawiska

Isabelle Laumer, współautorka badania i biolog z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka w Konstancji, stwierdziła, że jest to pierwsza obserwacja, gdzie dzikie zwierzę stosuje silną roślinę leczniczą bezpośrednio na ranę. Naukowcy spekulują, że Rakus mógł nauczyć się tej techniki od innych orangutanów, które nie są pod stałą obserwacją.

Jacobus de Roode, biolog z Emory University, podkreślił, że chociaż jest to pojedyncza obserwacja, często właśnie z pojedynczych przypadków dowiadujemy się o nowych zachowaniach zwierząt. Caroline Schuppli, współautorka badania, sugeruje, że Rakus mógł obserwować i uczyć się od innych orangutanów poza obszarem badawczym.

Wnioski i dalsze badania

Zachowanie Rakusa otwiera nowe możliwości dla naukowców do dalszego badania samoleczenia wśród zwierząt i jego ewolucyjnych korzeni. Tara Stoinski, prezes i dyrektor naukowy organizacji non-profit Dian Fossey Gorilla Fund, która nie brała udziału w badaniu, zastanawia się, co takie zachowania mogą oznaczać dla zrozumienia początków medycyny w historii ewolucji.

Znaczenie odkrycia dla nauki

To odkrycie nie tylko rzuca nowe światło na złożoność zachowań zwierząt, ale także może przyczynić się do lepszego zrozumienia, jak ludzie mogli uczyć się od zwierząt w zakresie wykorzystywania naturalnych środków leczniczych. Dalsze badania w tym obszarze mogą odkryć więcej o naturalnych strategiach przetrwania, które zwierzęta stosują od tysięcy lat.