środa, 17 lipiec 2013 18:23

Jak stawiane są dźwigi?

Rozważałeś kiedyś jak konstruowane są żurawie? Nasze okolice są ich pełne. Dowiedz się więcej jak rozbudowywane są żurawie!!!  Przemiany lat 90-tych oraz dołączenie naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej, było zaczątkiem znacznych zmian w Polsce. Reformy te dotyczyły różnych aspektów życia społeczeństwa, finansów i biznesu, administracji, czy wolności wyznawania religii. Chodząc jednak uliczkami naszych miasteczek najbardziej widoczne były zmiany w budownictwie.
Nasz kraj był i nadal jest jedną ogromną budową. A najlepiej widocznym aspektem tego widoku są sięgające do chmur żurawie. Zawsze jak je widziałem dręczyło mnie pytanie w jaki sposób takie dźwigi się buduje. W tym artykule postaram się tą tematykę pokrótce przybliżyć.

Na rynku jest wiele firm mających w swojej ofercie usługi dźwigowe, a przede wszystkim wynajem dźwigów. Ale jak te dźwigi rosną? Już starożytni Grecy stawiali bloczki z wysięgnikami. Mimo tego, że prawa fizyki przez ten czas się nie zmieniły dziś podziwiane dźwigi nie są prawie w niczym podobne do tych starożytnych. Potrzeby są przede wszystkim coraz większe. Każdy żuraw składa się z wielu części. Początkowo stawiana jest pierwsza rama dźwigu. Podstawa ta jest dociążana balastem. Montowana jest kabina dla operatora i wysięgnik, jak również przeciwwaga. I tu rozpoczyna się problem. Żuraw jest za niski i trzeba go rozbudować w górę. Okazuje się, że żurawie mają mechanizmy zwane kratownicami, które umożliwiają podnoszenie i obniżanie żurawia. Skutkuje to tym, że żuraw rozbudowuje sam siebie. Siłowniki hydrauliczne odpowiadają za wznoszenie żurawia, co sprawia, że pojawia się luka, w którą wbudowywane są poszczególne elementy. Nowe części skręca się z tym co już jest i tak do osiągnięcia zamierzonego celu... Łatwe, prawda? NETImage http://albercik.pl
© 2013-2020 by SN2.EU