środa, 17 lipiec 2013 18:14

Klimatyzacja w domu - zbawienie czy przekleństwo?

Od pewnego czasu w Polsce przybywa zwolenników chłodzenia mieszkań czy też domów poprzez różne źródła chłodzące. Jednak istnieje stereotyp, że nawet jeśli godzimy się na klimatyzację w biurze czy innym miejscu pracy,  to niechętnie podchodzimy do montażu takiego urządzenia konkretnie u siebie w domu.  Niestety nie dbamy dostatecznie o jakość, a w tym przypadku czystość filtrów.  Przekłada się to na jakość powietrza nawiewanego do pomieszczenia.
Może doprowadzić to nawet do uporczywego kaszlu lub zapalenia dróg oddechowych.

Stąd tak ważny jest regularny serwis i to nie tylko w domu jeśli posiadamy tam rekuperację czy też klimatyzację, ale również w pracy.

Od jakiegoś czasu zaczęła nawet obowiązywać ustawa związana z koniecznością serwisowania tego typu urządzeń. Ponadto obserwując rynek od powiedzmy 10 lat zauważamy spadek cen i wzrost jakości.

Przypominam sobie ceny montażu klimatyzacji wraz z jej sprzedażą, które oscylowały nawet w granicach prawie 10.000 zł.  Dzisiaj gdy jesteśmy w stanie kupić i zamontować w cenie około 3.000 PLN widać że klimatyzacja już nie jest luksusem jakim była. Teraz to standard.

Klimatyzacja w ostatnich latach stała się rzeczą nieodzowną w domu oraz biurze oraz wszelkiego rodzaju miejscu pracy. Poprzez szereg nowoczesnych zastosowań filtrów jonów srebra, polifenolowych klimatyzacja pozwala na oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu i utrzymaniu go na odpowiednim poziomie .

Aby klimatyzacja spełniała swoja rolę należy dbać o jej odpowiednie utrzymanie poprzez regularne czyszczenie i odgrzybianie.

W naszym klimacie klimatyzacja nie spełnia tak ogromnej roli jak w krajach południowych jednak jest coraz powszechniej stosowana z uwagi na utrzymanie komfortu cieplnego. Optymalną temperaturą jaką powinniśmy ustawić jeśli mamy do czynienia z klimatyzacją typu split to temperatura o około 5 do 7 stopni niższa niż na zewnątrz. Raczej nigdy nie więcej gdyż możemy się po prostu przeziębić.

Dla komfortu cieplnego człowieka są również ustalone jakieś normy dla poszczególnych pomieszczeń. Dlatego też głupotą jest próba uzyskania temperatury w pomieszczeniu biurowym rzędu 17 stopni gdyż optymalna temperatura to 21 stopni.

W zwiąku z powyższym powietrze jest poddawane różnego rodzaju procesom albo podgrzewania z czym mamy do czynienia zimą albo ochładzaniem latem.

Należałoby również wspomnieć przy tych wywodach że świetną sprawą w ostatnich latach stał się system wentylacji tzw rekuperacja do której można podłączyć chłodnicę i schładzać cały dom, ale o tym w osobnym artykule Andrzej Czerkas http://albercik.pl
Wyświetlony 398 razy
© 2013-2019 by SN2.EU