wtorek, 24 wrzesień 2013 21:21

Spawanie prądem pulsującym i o podwójnej pulsacji

Nowoczesne migomaty są konieczne w każdym warsztacie. Są to produkty, służące tak samo amatorowi (tradycyjne modele) jak również doświadczonemu fachowcowi (typy z opcjami dodatkowymi). Profesjonalny spawacz na sto procent będzie zadowolony z dodatkowych funkcji, w jakie bardziej zaawansowane modele spawarek mig mag wyposażono.

Jedną z takich opcji jest „Puls”, który daje możliwość spawania prądem pulsującym.
Podczas spawania prądem pulsującym, źródło zasilania impulsuje energię tak, żeby spoiwo wpłynęło do jeziorka. Najwyższe natężenie impulsu jest na tyle wysokie, iż wywołuje przepływ ciekłego metalu do wnętrza spoiny spawalniczej, natomiast niższy prąd podstawowy podtrzymuje i spoinę spawalniczą jak również końcówkę drutu spawalniczego w stanie stopionym. Dlaczego warto zdecydować się na migomat z funkcją „Puls”? Otóż najważniejszą zaletą pracy za pomocą prądu pulsacyjnego jest końcowy wygląd spoiny, która charakteryzuje się prawidłowym przekrojem i nie ma odprysków. Na początku spawanie prądem pulsującym stosowano do spawania aluminium a także stali nierdzewnych. Ponadto, tą metodą spawa się związki niklu jak i miedzi.
Możemy zadać pytanie, czy nie wystarczy standardowy migomat (nie posiadający dodatkowych funkcji) do uzyskania dobrej spoiny? Żeby na to odpowiedzieć porównajmy spawanie prądem pulsującym i tradycyjną pracę spawarki. Otóż w przypadku tej pierwszej techniki do spawanego produktu wprowadza się mniejszą ilość ciepła. Energia cieplna dawkowana jest impulsowo, zaś pomiędzy impulsami dochodzi do wychładzania spoiny. Spawanie prądem pulsującym umożliwia uzyskać spoinę o wysokiej jakości niezależnie od pozycji spawania. Spoina cechuje się drobnoziarnistą strukturą, a także większą wytrzymałością. Łatwiej także, niż w przypadku tradycyjnej metody spawania MIG/MAG, wyprodukujemy odpowiedni kształt i wymiary geometryczne spoiny, która wychodzi płaska i kształtna.
Poruszając temat spawania prądem pulsującym musimy zaznaczyć, że migomat może także mieć funkcję pracy prądem o podwójnej pulsacji. Jest to forma spawania impulsowego. Pozwala ona na regulowanie pulsacji prądu spawania a także szybkości podawania drutu spawalniczego. Nadrzędnym celem takiego typu pracy jest zwiększenie jakości spoiny w drodze do poprawienia jej wyglądu oraz profilu. Częstotliwość dodatkowej pulsacji to z reguły 0,1 – 3 Hz, a wzrost szybkości podawania drutu elektrodowego plasuje się w granicach 0,1 do 2,5 m/min. wpisywacz.eu

Wyświetlony 1366 razy
© 2013-2019 by SN2.EU