piątek, 21 grudzień 2012 15:05

Sprawdź promile – pobierz darmowy alkomat jeszcze przed Świętami

Boże Narodzenie i Sylwester to czas, który wyjątkowo sprzyja spotkaniom z bliskimi, długim biesiadom i dobrej zabawie, często w towarzystwie alkoholu. Wtedy także wiele osób rusza w długą podróż samochodem – aby odwiedzić rodzinę czy odpocząć w zaśnieżonych górach.

Przed powrotem warto sprawdzić, czy po świątecznych szaleństwach można bezpiecznie usiąść za kierownicą. Każdy kierowca może zrobić to szybko, a do tego za darmo, za pomocą aplikacji „Sprawdź promile”.

W tym roku wiele osób planuje dłuższy wypoczynek świąteczny, łączący bożonarodzeniowe spotkania familijne z sylwestrową zabawą. Kilka, a nawet kilkanaście dni wolnego zachęca do dłuższych wyjazdów. To oznacza, że na drogach pojawi się więcej samochodów, a warunki pogodowe zapewne nie będą sprzyjać bezpiecznej jeździe. Dlatego przed wyruszeniem w trasę – czy to po hucznym Sylwestrze, czy też po uświetnianym toastami rodzinnym obiedzie – warto zadać sobie pytanie, czy można bezpiecznie usiąść za kierownicą samochodu.

Światowy Dzień Kaca – świętowanie nieobowiązkowe
1 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Kaca, ale tylko od nas zależy, czy chcemy wtedy „świętować”. Niewątpliwie wiąże się to z niezbyt przyjemnymi dolegliwościami, warto więc zachować umiar w konsumpcji alkoholu i nie przyłączać się do grona „świętujących”. Niemniej w Sylwestra trudno odmówić sobie wznoszenia toastów czy też symbolicznej lampki szampana. W tej sytuacji powrót z sylwestrowej zabawy najlepiej zaplanować najwcześniej kilka godzin po spożyciu alkoholu, nigdy zaraz po tym. Wysoki poziom alkoholu we krwi może się bowiem utrzymywać jeszcze długo po konsumpcji, a czas jego spalania to kwestia indywidualna, zależna m.in. od płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy. W razie wątpliwości, jak długo należy odczekać po spożyciu napojów alkoholowych, żeby móc bezpiecznie usiąść za kółkiem, z pomocą przychodzi bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile”. Kompania Piwowarska udostępniła ją w ramach programu edukacyjnego, który propaguje odpowiedzialne spożycie alkoholu i trzeźwość na drodze.

Aplikacja „Sprawdź promile” jest pomocna wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy już bezpiecznie prowadzić. Nawet jeśli następnego dnia nie odczuwamy skutków wypitych trunków, wciąż możemy mieć podwyższony poziom promili w organizmie. To z całą pewnością nie będzie potraktowane ulgowo przez policjantów podczas ewentualnej kontroli, a co najważniejsze – może narazić kierowcę i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.

Darmowy alkomat zawsze pod ręką
Aplikacja „Sprawdź promile” to nic innego jak alkomat w telefonie: wystarczy wprowadzić swoje dane (płeć, wiek, wagę, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia). Na tej podstawie aplikacja poda przybliżoną ilość promili w naszym organizmie i wyliczy orientacyjny czas, po którym bezpiecznie możemy usiąść za kierownicą samochodu.

Każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w alkomat, szczególnie jeśli wybiera się w dłuższą podróż. Jednak w gorączce przedświątecznych zakupów i z powodu wielu pilnych wydatków łatwo o tym zapomnieć. Tymczasem aplikację „Sprawdź promile” można pobrać w każdej chwili i to zupełnie za darmo. Dodatkowym atutem tego kalkulatora promili jest fakt, że mamy go praktycznie zawsze pod ręką dzięki temu, że jest zainstalowany w telefonie, z którym dzisiaj mało kto rozstaje się na dłużej – nawet w czasie świąt i urlopu.

Bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na różne modele telefonów, w tym iPhone’y, Androidy i telefony obsługujące aplikację java. Można ją pobrać na swój telefon poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z AppStore (dotyczy iPhone’ów) oraz z Google Play (dotyczy Androidów). Z aplikacji można także skorzystać na Facebooku pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile.

„Sprawdź promile” to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2009 r. Więcej na temat akcji oraz wpływu alkoholu na organizm na stronie www.abcalkoholu.pl.

Wyświetlony 943 razy
© 2013-2019 by SN2.EU