środa, czerwiec 19, 2024
piątek, 08 luty 2013 17:39

Przygotuj samochód na zimowisko zagranicą

Na ferie wyruszają kolejne województwa, a to większość rodziców skłania do planowania dłuższych wyjazdów. Jedni wybiorą jako kierunek swojej wyprawy Zakopane, inni Alpy. Dlatego warto dowiedzieć się, do którego kraju wypadałoby posiadać coś więcej niż prawo jazdy, zimówki i umiejętności kierowcy.
Szwajcaria
Jeden z ulubionych kierunków co bardziej znamienitych narciarzy i snowboardzistów. Jeśli wybierasz się pierwszy raz zimą do pięknej Helwecji, warto, aby w Twoim wehikule nie zabrakło łańcuchów (są liczne drogi, które wymagają ich użycia) ani, na wypadek jakiejkolwiek awarii, trójkąta ostrzegawczego. Z dokumentów posiadać musisz standardowe świstki, czyli dowód osobisty, prawo jazdy i OC, dodatkowo możesz mieć dowód rejestracyjny.

Włochy
Mniej popularne ostatnimi czasy, ale również słynące z cudownej urody Alp. Dlatego, jeśli tam jedziesz, obowiązkowo musisz posiadać łańcuchy – wybrane regiony jak Val d'Aoste mają zastrzeżony ten nakaz w okresie od 15 października do 15 kwietnia. Dodatkowo musisz posiadać kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. Dokumenty standardowe.

Słowacja
Bliska, przyjazna i wymagająca. Do obowiązkowego wyposażenia Twojego samochodu należy: trójkąt, apteczka, kamizelka odblaskowa umieszczona we wnętrzu auta a nie bagażniku, zapasowe żarówki (komplet!), zapasowe bezpieczniki, klucz do kół, linka holownicza, lewarek oraz opony zimowe pomiędzy listopadem a marcem. Dokumenty tak jak w całej Unii.

Czechy
Nasi ukochani sąsiedzi, graniczący również z rygorystyczną Słowacją. Nie są aż tak wymagający, chociaż powinieneś ze sobą posiadać: trójkąt, apteczkę wyposażoną w gumowe rękawiczki, komplet zapasowych żarówek oraz założone opony zimowe (obowiązują na wybranych drogach, gdzie wprowadzono zakaz posypywania ich solą).

Austria
Również ulubiony cel wypraw zimowych, nie tylko narciarskich. Jadąc do tej czarującej ojczyzny wielkich twórców muzyki poważnej, musisz swój wóz wyposażyć w trójkąt, apteczkę, kamizelkę odblaskową, obowiązkowe opony zimowe oraz łańcuchy. Jak widać jednak nie wymaga niczego nadzwyczajnego. Papierki: OC, dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy.