środa, 16 grudzień 2015 12:16

Dietetyka, a dietetyka sportowa: czym się różnią?

Na stronach wyższych uczelni lub w ich informatorach co roku pojawiają się nowe kierunki czy specjalności. Są one tworzone po to, aby przyciągnąć większą liczbę studentów. Jednak władze uczelni decydują się na organizowanie nowych kursów również dlatego, że zdają sobie sprawę z sytuacji na rynku pracy.

Wiedzą, że istnieje przesyt absolwentami, którzy ukończyli konkretne kierunki, dlatego chcą stworzyć nowe, licząc na to, że to one będą przyszłościowe. Kiedy ich absolwenci znajdą pracę, więcej młodych osób będzie chętnych do studiowania właśnie tych kierunków.

Dietetyka na uczelni wyższej

Jednym ze stosunkowo nowych kierunków, które cieszą się regularną popularnością, jest dietetyka. To bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina nauki, która zajmuje się żywnością oraz żywieniem człowieka - zdrowego i chorego. Osoby chore zapisują się na wizyty do dietetyka, aby ustalił im odpowiednią dietę - często wiąże się to z potrzebą schudnięcia. Osoby chore to na przykład pacjenci po usunięciu pęcherzyka żółciowego, którzy nie mogą już stosować takiej diety, jak kiedyś - specjalista musi im wtedy ułożyć nową, dopasowaną do ich potrzeb. Ta dziedzina nadal się rozwija, dlatego na rynku wciąż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w zawodzie dietetyka. Absolwent dietetyki po studiach na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu, może pracować jako dietetyk w oddziałach szpitalnych, w terapii osób cierpiących na otyłość, w biznesie - na przykład w klubach czy restauracjach - oraz w usługach branży rekreacyjno-terapeutycznej.

Czym jest dietetyka sportowa?

Na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu dietetyka sportowa jest jedną ze specjalności na kierunku dietetyka. Na pierwszy rzut oka widać już jedną, bardzo ważną różnicę. Dietetyka to ogólne spojrzenie na żywienie człowieka, dietetyka sportowa - bardziej szczegółowe, skupiające się właściwie na jednej branży, jednym określonym typie pacjentów i klientów. Absolwent tej specjalności będzie mógł pracować ze sportowcami trenującymi przeróżne dyscypliny sportu nie tylko zawodowo, ale również rekreacyjnie. Placówki, w których może podjąć pracę, to kluby sportowe, siłownie, ośrodki rekreacyjne i SPA, szpitale czy sanatoria. Student podczas uczęszczania na zajęcia zdobywa teoretyczną wiedzę z zakresu medycyny sportowej, jak i praktyczną, skupiającą się na rozwijaniu umiejętności planowania optymalnego odżywiania tak, aby zwiększyć szybkość i wytrzymałość organizmu, czyli aby poprawić sprawność fizyczną.

Mimo że dietetyka sportowa wchodzi w skład kierunku o ogólnej nazwie dietetyka, to jednak przygotowuje ona studenta do pracy w konkretnych miejscach, w konkretnym charakterze. Różni się więc nieco od innych specjalności, takich jak psychodietetyka, skupiająca się na pomocy osobom z nadwagą i otyłością, oraz żywienie zbiorowe, mające za zadanie wykwalifikować studenta do pracy w zakresie żywienia ludzi w placówkach pobytu zbiorowego.

© 2013-2020 by SN2.EU