piątek, wrzesień 29, 2023
poniedziałek, 04 maj 2020 17:14

Tarcza do darta - jak wybrać najlepszą?

Tarcza do darta Tarcza do darta

Dart, znany szerzej pod nazwą gry w lotki, jest popularną rozrywką klubową, która wymaga zręczności, skupienia i perfekcji. Gra ta jest na tyle uniwersalna, że spokojnie może stać się formą rozrywki w domu, czy firmowym kąciku relaksu.

Do gry w lotki potrzeba jedynie tarczy i rzutek. Wybór odpowiedniego sprzętu jest niezwykle ważny, ponieważ już od samego początku potrafi wpłynąć na jakość rozgrywki. Jaką tarczę wybrać i czym kierować się podczas jej zakupu?

Skąd wziął się dart i dlaczego ta gra jest obecnie tak popularna?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy została wymyślona gra w lotki. Wszystko wskazuje na to, że gra jest znana od wieków, a jej zasady oraz sprzęt ewoluowały razem z biegiem czasu. Sama tarcza do gry i niektóre historyczne zapiski sugerują, że gra w lotki ma nawet kilka tysięcy lat, ponieważ pierwszymi tarczami były przecięte w poprzek pnie, lub dna beczek po winie. Dość popularna teoria mówi, iż to starożytni wojownicy wymyślili tę grę, kiedy dla zabicia czasu pomiędzy kolejnymi bitwami rywalizowali między, sobą rzucając nożami do pnia drzewa. Ta teoria znajduje potwierdzenia także w polach na współczesnej tarczy do darta, które wywodzą się od słojów widocznych w przekroju drzewa.

Rywalizacja i emocje, które budzi gra w lotki, bardzo szybko sprawiły, że ta forma rozrywki zaczęła być coraz bardziej popularna. Dziś dart jest profesjonalną dyscypliną sportową, a także tradycyjną grą lokalową najbardziej rozpowszechnioną w klubach i pubach Wysp Brytyjskich, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, czy Skandynawii.

Tarcza do gry w lotki –wygląd i rodzaje

Tradycyjne tarcze do gry w lotki wykonywane były z drewna, które trzeba było regularnie moczyć, by zachowało swoje właściwości. Dziś tarcze tego typu znajdują się już tylko i wyłącznie w klubach i pubach kultywujących tradycję gry w rzutki. Współczesne tarcze do gry dzielą się na dwa rodzaje: elektroniczne i sizalowe. Jakie są ich zalety i wady?

Sizalowa tarcza do gry w lotki

Ten typ tarczy jest dziś bardzo popularny, ponieważ wyróżnia się swoim stopniem bezgłośności - lotka wbijając się w tarczę, nie wydaje prawie żadnego odgłosu, dlatego tarcze tego typu polecane są do domu. Tarcze sizalowe swoją nazwę zawdzięczają tropikalnej roślinie agawie sizalowej. To właśnie z jej liści wytwarzane są tarcze, które charakteryzują się tym, że gdy wyjmujemy lotkę, to otwór po niej bardzo szybko znika, gdyż włókna sizalu wracają do swojej pierwotnej formy.

Zalety tarcz sizalowych:
• jest cicha,
• komfortowa w użytkowaniu,
• jej cena jest bardzo zróżnicowana i często zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych,
• wygodna do gry wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Wady:
• najtańsze modele wykonywane są zazwyczaj z sizalu o niskiej jakości,
• są one cięższe niż ich elektroniczne odpowiedniki,
• punkty liczone muszą być samodzielnie.

Elektroniczna tarcza do darta

Elektroniczne tarcze są dziś niezwykle popularne, ponieważ automatyzują rozgrywkę poprzez samodzielne liczenie punktów. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset złotych w przypadku tarcz profesjonalnych. Takie tarcze często podają także wyniki w formie głosowego komunikaty.

Zalety tarcz elektronicznych:
• lekkość,
• dość niska cena,
• automatyczne zliczanie punktów,
• komunikaty głosowe w niektórych modelach,
• możliwość grania w różne odmiany gry.


Wady:
• ograniczona ilość graczy, która uzależniona jest od modelu tarczy (od 1 do 16 osób),
• tarcze elektroniczne są zauważanie większe od ich sizalowych odpowiedników,
• mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
• może być używana wyłącznie wewnątrz budynku.

Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu tarczy do gry w rzutki?

Wybierając tarczę do gry w lotki, powinniśmy zwrócić uwagę na jej markę. Dobrze jest zdecydować się na popularnego producenta, który zapewnia najwyższą jakość. Najbardziej cenione marki, to Winmau, czy Unicorn. Szukając markowych tarcz do gry w lotki, warto sprawdzić oferty sklepów internetowych, takich jak darter180.com. Tarcza do darta w www.darter180.com to doskonała jakość w atrakcyjnej cenie.

Dart odpręża, a także sprzyja rywalizacji, dlatego gra w rzutki jest coraz bardziej popularną formą rozrywki.

Media