sobota, czerwiec 22, 2024
niedziela, 28 lipiec 2013 15:16

Czy pierogi to polska potrawa?

Potrawy mączne cieszą się sporą popularnością w polskich domach, a przepisy umożliwiające ich wykonanie nie bez dumy przekazywane są sobie z pokolenia na pokolenie. Nie przeszkadza nam zresztą nawet to, że zdecydowana większość z nich wymaga starannych przygotowań i nie może być serwowana natychmiast po zrodzeniu się pomysłu na takie danie.
Nasza miłość do potraw mącznych jest ogromna, a my jesteśmy z jej powodu gotowi na poświęcenia.

Na liście ulubionych potraw tego typu od dziesięcioleci jedno z pierwszych miejsc zajmują pierogi. To, czy są to pierogi z jagodami, „ruskie”, z mięsem, czy też z kapustą i grzybami nie ma dla nas na ogół większego znaczenia. Liczy się przede wszystkim niepowtarzalny smak tej wyjątkowej potrawy uważanej często za jeden z dowodów na to, że kuchnia staropolska jest najlepsza na świecie. Tylko czy na pewno jesteśmy twórcami tego niepowtarzalnego posiłku?
Skąd pochodzą pierogi?

Sięgając po oblane śmietaną i posypane cukrem pierogi z jagodami na ogół z ogromną życzliwością myślimy o tych naszych przodkach, którzy jako pierwsi wpadli na oryginalny pomysł, aby zaserwować oryginalne połączenie owoców i ciasta. Tymczasem okazuje się, że słowa uznania powinniśmy kierować przede wszystkim pod adresem Chińczyków, istnieje bowiem coraz więcej dowodów na to, że pierogi pochodzą właśnie z Dalekiego Wschodu. Jeśli informacja ta stanowi dla nas zaskoczenie, być może poczujemy się lepiej słysząc o tym, że dziwi ona nie tylko Polaków. Również osoby wywodzące się z Europy Zachodniej nie są w stanie uwierzyć w to, że pierogi nie są przysmakami kuchni wschodnioeuropejskiej, pierogi z jagodami oraz te, które serwowane są z dużą zawartością mięsa budzą bowiem nierozerwalne skojarzenia między innymi właśnie z naszym krajem.
Jak pierogi trafiły do Europy?

To, że pierogi z jagodami nie są potrawą staropolską nie oznacza jeszcze, że nie powinniśmy interesować się tym, w jaki sposób trafiły one na polskie stoły. Analizując źródła historyczne nie możemy przecież oprzeć się wrażeniu, że królowały na nich „od zawsze”. Rzeczywiście, choć geneza triumfalnego pochodu pierogów z Chin do Polski nie jest w pełni czytelna, wiele wskazuje na to, że Chińczycy podzielili się z nami tą smaczną potrawą już jakiś czas temu. Osoby śledzące tradycję lepienia pierogów w różnych państwach Europy i świata podejrzewają, że przysmak do dziś podawany z okazji chińskiego Nowego Roku został sprowadzony do Europy przez podróżnika Marko Polo i może stanowić jeszcze jeden dowód na to, że sławny Włoch rzeczywiście postawił stopę na chińskiej ziemi. Okazuje się zatem, że w Europie pierogi zagościły najpierw we Włoszech, a dopiero w kolejnych latach zaczęły rozpowszechniać się na kontynencie.

Być może rzeczywiście nie jesteśmy autorami pierwszych pierogów, nie można jednak nie zauważyć tego, że mówimy o potrawie, która spotkała się z życzliwym przyjęciem w naszym kraju. Nie powinniśmy zatem gniewać się na Chińczyków, ale przede wszystkim – pielęgnować tradycję ich lepienia. Szymon http://www.16ton.pl/