sobota, lipiec 13, 2024
wtorek, 10 lipiec 2018 09:03

Magia kuchni polskiej, czyli potrawy, które musisz spróbować

Choć dzisiejszy świat stał się jedną wielką globalną wioską, co nie ominęło także kuchni, to tradycyjne dania z każdej z nich wciąż królują pod konkretnymi szerokościami geograficznymi. Tak jest choćby z francuskim ratatouille, włoskim spaghetti bolognese, hiszpańską paellą czy gruzińskimi chinkali. Duża popularność kuchni wschodu nieco przyćmiła wielkie dania kuchni polskiej. Tymczasem w naszej historii jadaliśmy takie dania, z których możemy być dumni.

Pierogi

Nie możemy nie zacząć od pierogów. To hit, który znajduje się w jadłospisie wielu restauracji. Jedne z najlepszych znajdziecie w restauracji Na Skrajnej, więc koniecznie odwiedźcie naskrajnej.pl i sprawdźcie jakie tym razem przypadną Wam w udziale. Klasyka polskiej kuchni to pierogi z mięsem gotowanym oraz pierogi z ziemniakami i twarogiem, tzw. ruskie. Jednak w naszym polskim repertuarze znajdują się także pierogi na słodko, m.in. z jagodami oraz pierogi z kapustą i grzybami (stąd też i wersja wigilijna z samymi grzybami). Jednym słowem Polska pierogami stoi!

Dziczyzna

Dania z dzika, sarny czy jelenia to przez wiele lat była wizytówka polskiej kuchni. Dziś powoli wraca do łask, jednak nieprzyzwyczajeni do tradycyjnego jedzenia Polacy nie wiedzą czy mogą się na coś takiego zdecydować. Tymczasem to niezwykle szlachetne mięso, które zachowuje kruchość i delikatność. Co na dodatek? Tu można spierać się godzinami. NA kuchnię polską składa się kulturowo śląski element, czyli kluski śląskie. Do wyboru mamy także kopytka, szare kluski czy ziemniaki. Wszystko zależy od regionu. Nie wolno nam zapominać o tym jak wspaniale smakuje dziczyzna z plackami ziemniaczanymi czy kaszą - gryczaną lub pęczak.

Choć to tylko dwa rodzaje potraw, które jadamy, już po nich widać jak aromatycznie i smacznie może być w typowo polskiej kuchni, dlatego warto poznawać coraz to nowe polskie smaki (choć nieco już zapomniane czasami), aby odkryć, że nie tylko imbir, kmin rzymski i sos sojowy na makaronie może smakować niezwykle.