czwartek, 01 sierpień 2013 20:18

Produkcja wina i jej etapy

Na całym świecie spożywa się napoje alkoholowe różnego rodzaju. Żaden z nich nie cieszy się jednak tak ogromną popularnością jak wino. Trunek ten jest produkowany i spożywany niemal na całym świecie. Znany już od starożytności stanowi fragment historii, kultury a nawet obrzędów religijnych w wielu krajach.
butelki winaNa całym świecie spożywa się napoje alkoholowe różnego rodzaju.
Żaden z nich nie cieszy się jednak tak ogromną popularnością jak wino. Trunek ten jest produkowany i spożywany niemal na całym świecie. Znany już od starożytności stanowi fragment historii, kultury a nawet obrzędów religijnych w wielu krajach. Historia wina rozpoczyna się w górach Kaukazu. Dzięki podbojowi wielu krajów przez Imperium Rzymskie, napój ten został rozpowszechniony i spopularyzowany w Europie.

Wino powstaje a skutek fermentacji alkoholowej winogron, a ściślej mówiąc winogronowego soku. Elementy owocu takie jak skórka, miąższ, pestki cy też szypułki nadają mu określony kolor, smak i zapach. Proces produkcji wina jest wieloetapowy i dość długi ale jego efekt jest bardo zadowalający. Nie można jednoznacznie przedstawić przepisu na wino. Metod produkcyjnych jest niemal tyle ile funkcjonuje winiarni na świecie. Możliwe jest jednak opisanie etapów, które towarzyszą większości procesów produkcyjnych.

Produkcja wina czerwonego (i różowego) jest bardzo podobna do procesu produkcyjnego wina białego. Różnica polega na występowaniu w nim etapu przedwstępnego nazywanego maceracją. Etap ten rozpoczyna się zgromadzeniem winogron w dużych zbiornikach. Pod wpływem własnego ciężaru ulegają one częściowo samoistnej fermentacji. Wydzielają one sok, któremu zapewnia się odpowiednio długi kontakt ze skórką owocu. To właśnie ona jest źródłem koloru, a także specyficznego aromatu. Wewnątrz fermentujących winogron wytwarza się dwutlenek węgla, który wypycha je na powierzchnię soku. Konieczne jest więc ich ponowne „wpychanie” na dno poprzez ich ugniatanie. Tradycyjnie winogrona były udeptywane. Obecnie coraz częściej stosuj się w tym celu metody mechaniczne. Etap ten jest pomijany w przypadku produkcji białego wina z czerwonych winogron. Konieczne jest ograniczenie kontaktu soku ze skórką owoców

Właściwym pierwszym etapem produkcji wina jest pozyskiwanie winogronowego soku nazywanego moszczem. Sok uzyskiwany jest poprzez ugniatanie owoców przy pomocy specjalnych pras. Uzyskany w ten sposób moszcz jest zlewany do zbiorników, po czym rozpoczyna się następny etap produkcji którym jest fermentacja.

Fermentacja alkoholowa moszczu jest procesem trwającym kilka tygodni a jej przebieg uzależniony jest od metod przyjętych przez winiarnię. Może ona zarówno przebiegać samorzutnie lub też w sposób ściśle kontrolowany co do ciśnienia, temperatury, oświetlenia i innych warunków zewnętrznych. Tradycyjnie fermentacja przeprowadzana jest w beczkach drewnianych. W procesie przemysłowym przeprowadzana jest w metalowych kadziach.

Po zakończeniu fermentacji bardzo często wstępny produkt jest filtrowany. Wszystko uzależnione jest od przeznaczenia wina. Jeżeli są to produkty na handel masowy filtrowanie przeprowadzane jest wielokrotnie. Wina przeznaczone na konkursy, degustacje lub dla kolekcjonerów poddawane są co najwyżej pojedynczej filtracji.

Po zakończeniu filtracji, a w przypadku jej braku po zakończeniu fermentacji wino jest kupażowane czyli mieszane. Podobnie jak w innych etapach produkcyjnych zasady mieszani uzależnione są od winnicy.

Ostatnim etapem produkcyjnym jest butelkowanie i leżakowanie. Po rozlaniu do butelek wino jest przechowywane przez pewien okres czasu w odpowiednich warunkach. Dzięki temu nabiera ono dodatkowo swojego specyficznego smaku i bukietu. Dojrzewanie w butelkach może trwać bardzo długo. Wino przechowywane w odpowiednich warunkach nie psuje się. Dzięki temu trunek ten wyprodukowany lat, a nawet dekady wcześniej współcześnie nadal nadaje się do spożycia. book http://artykuly.com.pl/
Wyświetlony 920 razy
© 2013-2019 by SN2.EU