piątek, luty 23, 2024
piątek, 27 styczeń 2012 14:11

Jak dobrze umyć samochód?

Smugi, zacieki, przeoczone zabrudzenia – ile razy nie dawało Ci to o sobie zapomnieć? Nie ma co się dziwić – umycie samochodu nie jest bowiem tak prostym zadaniem, na jakie na pierwszy rzut oka wygląda. Wbrew pozorom wymaga ono wprawy i pewnej wiedzy na ten temat.
Pierwszy etap upiększania auta powinien polegać na oczyszczeniu jego wierzchniej warstwy, czyli karoserii. Bardzo dobrymi przyrządami, ułatwiającymi tę czynność, są myjki ciśnieniowe, świetnie wywiązujące się ze swego zadania. Niemniej jednak nie są one konieczne; wiadro z wodą zupełnie wystarczy. Do cieczy trzeba oczywiście dolać detergent, który pozytywnie wpłynie na wygląd samochodu.

Najlepiej myć pojazd gąbką, która jest mocno nasączona woda; muszą wręcz spływać z niej strugi wody. Nie może dojść do sytuacji, w której gąbka jest sucha. Jeśli więc jest ona wystarczająco nasiąknięta, należy nią przejechać całe auto, po czym oblać je czystą wodą z myjki bądź wiadra.

To jednak nie koniec pracy; nie można pozwolić na pozostawienie samochodu w takim stanie, bo może to skutkować smugami i zaciekami, a tego nie chcemy. Aby do nich nie dopuścić, należy dokładnie przetrzeć pojazd suchą szmatą. Powinno się to zrobić w miarę szybko, aby woda nie wyschła samoistnie, ponieważ właśnie w taki sposób powstają zacieki i smugi.

A co z miejscami trudnodostępnymi, takimi jak felgi, wnęki czy zagięcia? O nie także warto zadbać i najlepiej zrobić to szczotką ze stosunkowo długim włosiem. Podczas płukania samochodu trzeba pamiętać, żeby strumienia wody nie kierować w newralgiczne miejsca pojazdu, takie jak np. łączenia karoserii. Może to bowiem doprowadzić do sytuacji, w której ciecz dostanie się do środka auta.

Umycie samochodu jest więc zadaniem wymagającym nie tyle wiedzy, ile doświadczenia, pracy, odpowiednich narzędzi i miejsca, w którym można to zrobić. Cała wiedza zawarta w tym artykule jest jednak bardzo przydatna i warto mieć ją na uwadze podczas czyszczenia pojazdu.