wtorek, kwiecień 16, 2024
piątek, 27 styczeń 2012 14:08

Prawidłowe przechowywanie opon

Poprzez właściwe obchodzenie się z oponami i właściwe ich przechowywanie proces starzenia się opony i utraty niektórych właściwości może być w znaczący sposób spowolniony, a kierowca może zaoszczędzić na rzadszej wymianie zużytego ogumienia.
Najczęściej występującą konsekwencją złego przechowywania opon jest odkształcenie ściany bocznej ogumienia, stopki lub czoła bieżnika. Możliwe są również zmiany starzeniowe. Tego typu procesy mogą zarówno skrócić czas użytkowania ogumienia, jak i wręcz uniemożliwić dalszą ich eksploatację.

Zdaniem eksperta ze sklepu internetowego NetCar.pl jednym ze sposobów na zminimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych i maksymalne wydłużenie żywotności opon jest ich właściwe przechowywanie. W profesjonalnych firmach oponiarskich opony są przechowywane według ściśle określonych zasad. Dzięki zapewnieniu im prawidłowej temperatury, wilgotności i oświetlenia gwarantujemy, że opony będą dłużej służyć kierowcom – komentuje Justyna Kaczor (NetCar.pl).

Nie powinno się składować opon na zewnątrz przez dłuższy okres czasu, jak również w pobliżu światła słonecznego, źródeł ciepła i urządzeń, które podczas pracy mogą powodować iskrzenie i/lub wyładowania elektryczne oraz wydzielają ozon niszczący mieszankę gumową (m.in. silniki , transformatory, generatory, prostowniki, spawarki itp.). Światło słoneczne, wysokie bądź niskie temperatury, ozon, ruch powietrza mogą spowodować szybszą utratę elastyczności czy wytrzymałości.

Z badania przeprowadzonego przez MotoFinance Track realizowanego przez TNS OBOP w 2008 roku wynika, że 80% Polaków przechowuje ściągnięte ogumienie w domu, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Ponieważ dwóch na trzech badanych deklaruje, że jeździ na komplecie ogumienia ponad 3 sezony, warto przybliżyć temat odpowiedniego zakonserwowania opon na czas ich przechowywania. Chcąc zapewnić oponom najlepsze warunki przechowywania, musimy pamiętać o następujących zasadach:

1. Zaraz po zdjęciu, opony należy oczyścić z zalegającego brudu i wilgoci. Woda, która pozostaje na oponach może mieć destrukcyjny wpływ na żywotność opony.

2. Opony można umieścić w osobnych foliowych workach, co stanowi dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

3. Sposób składowania uzależniony jest od tego, czy przechowujemy koła, czyli opony z felgami czy też same gumy bez felg. Opony należy przechowywać na stojąco, „luźno”, czyli tak by nie były ściskane, zduszane itd., co pewien czas obracając je o 90 stopni. Koła natomiast przechowuje się układając jedno na drugim. Można je też powiesić na specjalnym wieszaku. Ciśnienie w kołach należy zmniejszyć o około 20%.

4. Miejsce składowania opon powinno być ciemne, suche i chłodne oraz od czasu do czasu wentylowane.

5. Opony powinno się przechowywać w temperaturze nieco poniżej 15ºC.

6. Niedopuszczalne jest: wystawianie opon na długotrwałe działanie promieni słonecznych, długotrwałe magazynowanie opon na zewnątrz, składowanie opon w pobliżu rozpuszczalników, paliw i źródeł ozonu oraz poddawanie ich długotrwałemu naciskowi. W przypadku kontaktu opon z ropą, benzyną, smarem czy olejem itp. – guma ulega rozpuszczaniu i pęcznieje, co doprowadzić może do całkowitego ich zniszczenia.

7. Ponadto Producenci opon zalecają zaznaczenie pozycji opon przed ich zdjęciem. Dzięki temu będzie możliwa zamiana pozycji opon na pojeździe (te które były na przedniej osi na tył), co zrównoważy ich stopień zużycia.

Zakup kompletu nowych opon zimowych czy letnich to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Warto więc zadbać o to, żeby służyły nam jak najdłużej. Prawidłowo przechowywane i eksploatowane opony zachowują swoje rzeczywiste właściwości niezmienione przez wiele lat.