sobota, czerwiec 22, 2024
poniedziałek, 04 marzec 2019 12:57

Odszkodowanie za kradzież auta

Jeden z najstarszych „zawodów” świata to złodziej. W cywilizowanym świecie, w świecie kamer, monitoringu, policji i wielu innych zabezpieczeń możemy stracić czujność. Przecież jest tyle sposobów, aby odkryć kto gdzie znajdował się przed chwilą, a co dopiero odnalezienie auta, który przecież nie jest maleńkie jak igła.

Kupując auto często zapominamy o ubezpieczeniu auta przed kradzieżą. Przecież takie sytuacje zdarzają się tylko w filmach. Myślimy raczej o OC, czyli obowiązkowym ubezpieczeniu dotyczącym szkód w razie wystąpienia wypadku samochodowego. Oczywiście jest ono bardzo ważne, o ile nie ważniejsze, natomiast ubezpieczenie od kradzieży również powinno być brane przez nas pod uwagę.

Doszło do kradzieży. Co teraz?

Załóżmy, że jesteśmy przekonani o tym, że nasze auto zostało skradzione. Sprawdziliśmy miejsca gdzie ewentualnie w natłoku obowiązków mogliśmy zostawić auto oraz upewniliśmy się, że nikt z rodziny go nie pożyczył. Podsumowując, alarm jest prawdziwy. Doszło do kradzieży. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy zgłosić sprawę policji oraz swojemu ubezpieczycielowi. Czas działania jest tutaj bardzo ważny, zarówno dla policji ponieważ szanse odzyskania auta rosną, ale także dla towarzystwa ubezpieczeniowego. 
Z dostępnych informacji można dostrzec, że wielu ubezpieczycieli wyznacza termin jednego dnia na zgłoszenie kradzieży. Powyżej wspomniane zgłoszenie, czy to policji czy towarzystwu ubezpieczeniowemu można zgłosić telefonicznie.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić to przygotowanie dowodu rejestracyjnego oraz wszelkich posiadanych kluczyków od auta, aby po przyjeździe policji móc je im przekazać.

Dokumenty zostały w skradzionym aucie. Dostanę odszkodowanie?

Uzyskanie odszkodowania w momencie, kiedy dokumenty od auta pozostały w skradzionym aucie nie jest możliwe.

Istnieje bowiem szereg zapisów w ubezpieczeniu auta, które stanowią, że dokumenty muszą być zabezpieczone w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla osób trzecich. Takim miejscem nie jest z pewnością schowek w samochodzie. Pozostawienie dokumentów w samochodzie jest równoznaczne z naszym zaniedbaniem, za które ubezpieczyciel nie musi odpowiadać.

Zobacz więcej na: Pomoc w przypadku odszkodowania za kradzież samochodu.

Wyjątkiem jest rozbój. Jest to sytuacja, kiedy samochód zostaje nam skradziony w naszej obecności, a złodziej stosuje wobec nas przemoc bądź grozi nam, że jeśli nie oddamy auta 
to zastosuje ją wobec nas. Jeżeli dojdzie do rozboju bardzo ważne, aby zgłosić zaistniałą sytuację policji. Protokół, który ona stworzy będzie istotnym dowodem dla ubezpieczyciela przy analizie wypłaty odszkodowania.

Czy mając jedynie OC dostaniemy odszkodowanie za kradzież auta?

Pytanie być może wydaje się banalne, jednak wiele osób nie ma świadomości, że posiadanie jedynie ubezpieczenia OC nie zabezpiecza nas przez kradzieżą samochodu.

Tylko i wyłącznie ubezpieczenie AC może nam pomóc w sytuacji kradzieży. Brak wykupienia AC jest równoznaczny z utratą takich pieniędzy jakie jest warte nasze auto. Dlatego tak istotne jest, aby kupować owe ubezpieczenie szczególnie jeśli posiadamy drogie samochody.

Jeżeli nie czujemy się pewnie co do tego, jak postąpić w przypadku kradzieży, a także czy otrzymane odszkodowanie będzie zgodne z umową, możemy skorzystać z pomocy firm, które pomagają w takich sytuacjach. Warto dodać, że korzystając z takiego wsparcia uzyskane odszkodowanie niejednokrotnie jest dużo wyższe niż występując o nie samodzielnie.

Pamiętajmy, więc, że nie warto rezygnować z ubezpieczenia AC, ponieważ chroni nas ono w razie kradzieży auta. Dodatkowo niektóre z zapisów w ubezpieczeniach gwarantują nam auta zastępcze na pewien czas, jeśli nasze auto zostanie skradzione. Miejmy również na uwadze, że czas naszej reakcji i zgłoszenia sprawy policji jest bardzo ważny ponieważ zwiększa szanse na odzyskanie naszego samochodu w całości.