poniedziałek, kwiecień 22, 2024
niedziela, 03 marzec 2019 16:56

Czy amerykańskie samochody to dobry wybór na Polskie drogi?

Myśląc o amerykańskich samochodach mimowolnie pojawia się wiele skojarzeń. Duże modele, zdecydowanie komfortowe, szybkie, wyposażone obowiązkowo w duży, mocny silnik i jednocześnie dosyć nieporęczne i mało zwrotne.

 

Wiele z tych skojarzeń pokrywa się z faktami. Ale to właśnie takie samochody przez długi czas stanowiły niedoścignione marzenie, amerykański sen, który rozgrywał się pod powiekami wielu Polaków, dla których amerykańskie auta stanowiły ucieleśnienie sukcesu, ekskluzywności, jednym słowem - świata wielkich pieniędzy i nigdy niekończącej się zabawy. Kryzys finansowy doprowadził do dużych zmian, jednak pomimo tego, że produkowane samochody przybrały bardziej ergonomiczne rozmiary i kształty, to nadal wyróżniają się charakterystyczną stylistyką, która przekonuje wielu fanów motoryzacji do zakupu wozów zza wielkiej wody.

Największe amerykańskie marki samochodowe

Do największych amerykańskich marek samochodowych należą:

  • Ford;

  • Chrysler;

  • Dodge;

  • Jeep;

  • Chevrolet.

Oczywiście, wielkie motoryzacyjne koncerny amerykańskie, takie jak Ford czy General Motors (którego najbardziej rozpoznawalną marką jest Chevrolet) mają również swoje europejskie oddziały, a typową stylistyką, o której mowa powyżej, charakteryzują się samochody zaprojektowane i stworzone w Stanach Zjednoczonych i ich dotyczy artykuł.

Amerykańskie samochody w Polsce

W Europie i w Polsce od lat najczęściej wybierane są modele samochodów, które są przede wszystkim ekonomiczne, kompaktowe, zwrotne, lekkie i dobrze prowadzą się w mieście. To cechy, na które zwracamy uwagę i cenimy sobie, a co za tym te, które królują na rynku. W Ameryce sprawa ma się jednak inaczej. Amerykanie wciąż ponad cenią sobie zdecydowanie bardziej limuzyny czy SUV-y nad modele miejskie. Na podróże poza miasto wybierane są pick-upy, amerykańska wizytówka. Te modele są wciąż marzeniem wielu osób i nie ma co ukrywać - robią wrażenie na polskich szosach!

Czym różnią się amerykańskie samochody od tych europejskich?

Poza estetyką i stylistyką amerykańskie samochody różnią się od tych europejskich tym, co pod maską. Te same dwa modele - jeden wyprodukowany na rynek europejski, drugi na rynek amerykański, często różnią się od siebie całkowicie. W przypadku sprowadzenia “amerykana” do Polski pojawia się szereg różnic technicznych, które trzeba wziąć pod uwagę. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ europeizacja sprowadzonych z Ameryki modeli nie jest wcale trudna czy problemowa. Po pierwsze należy przystąpić do wymiany świateł i usunięcia lamp obrysowych. Oczywiście, nastawić się trzeba na automatyczną skrzynię biegów - klasykę amerykańskich modeli, ale dla wielu osób to tylko plus!

Co w przypadku awarii?

Wiele osób obawia się, że sprowadzenie samochodu zza oceanu będzie się wiązało z problemami w zdobyciu części zapasowych w przypadku awarii czy potrzeby ich wymienienia. Nie jest to jednak prawdą. Wszystkie potrzebne części do samochodów amerykańskich można kupić w Polsce w prosty i szybki sposób, nawet drogą internetową.