środa, czerwiec 19, 2024
czwartek, 28 luty 2019 17:29

Optymalizacja tras – z jakich narzędzi warto korzystać?

Optymalizacja tras przejazdów ma kluczowe znaczenie dla efektywnego wykonywania przewozów i jak najlepszego wykorzystania parku pojazdów. Dużym wsparciem w planowaniu tras jest nowoczesne oprogramowanie.

Wyznaczanie trasy przejazdu to fundament usług związanych z transportem drogowym i przewożeniem ładunków. Nie chodzi jednak o to, aby wyznaczyć jakąkolwiek trasę, która zaprowadzi ciężarówkę do celu. To musi być trasa optymalna, a więc pozwalająca przewieźć ładunek w jak najkrótszym czasie, bezpiecznie i przy jak najniższych kosztach. Nieocenioną pomocą w planowaniu optymalnych tras są nowoczesne systemy informatyczne np. SATIS.

Czym jest oprogramowanie do optymalizacji tras?

 

Oprogramowanie do optymalizacji tras to wyspecjalizowane narzędzie, które może być samodzielną aplikacją lub częścią większego systemu monitoringu pojazdów i zarządzania flotą. Takie narzędzie do optymalizacji przejazdów korzysta ze skomplikowanych algorytmów, dokonuje skomplikowanych obliczeń i bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Wszystko to pozwala oprogramowaniu zaproponować efektywne wykonanie przewozu ładunków oraz ułatwia wykorzystanie potencjału floty.

 

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania do optymalizacji tras?

 

Optymalizacja tras przy pomocy wyspecjalizowanego oprogramowania to tak naprawdę same korzyści. Takie narzędzie sprawdza się, nawet gdy trzeba w bardzo krótkim czasie zaplanować wiele przejazdów. Oprogramowania do optymalizacji tras ma także wiele innych zalet, np.:

  • ułatwia i przyspiesza pracę osób odpowiedzialnych za planowanie tras;
  • pozwala ograniczyć koszty – lepiej zaplanowane trasy to oszczędność paliwa;
  • skraca czas realizacji zleceń i ogranicza liczbę przejechanych kilometrów;
  • podnosi jakości obsługi klientów – szybciej realizowane zlecenia, a czasami również taniej, przekładają się także na większą konkurencyjność firmy na rynku;
  • optymalizacja liczby przejazdów;
  • skuteczna kontrola nad realizacją zleceń.

 

Na co zwracać uwagę, wybierając oprogramowanie do optymalizacji tras?

 

Optymalizacja tras przejazdów to kluczowa kwestia w firmach transportowych, spedycyjnych i kurierskich. Dlatego wybór oprogramowania wspierającego wyznaczanie tras nie powinien być dziełem przypadku, ale musi być przemyślaną decyzją. Najlepiej wybrać rozwiązanie renomowanego dostawcy. Należy przy tym zwrócić uwagę między innymi na:

  • możliwość integracji narzędzia z innymi systemami używanymi w firmie;
  • poziom zaawansowania oprogramowania (np. ilość czynników branych pod uwagę przy ustalaniu tras);
  • wsparcie techniczne i serwisowe;
  • możliwość przystosowania oprogramowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Optymalizacja tras przejazdów ułatwia nie tylko pracę kierowców i pozwala na efektywne wykorzystanie floty, ale także zwiększa konkurencyjność na rynku i buduje przewagę nad innymi firmami z branży. Wszystko to można osiągnąć przy wsparciu niezawodnego i odpowiednio dobranego oprogramowania.