czwartek, maj 30, 2024
poniedziałek, 25 luty 2019 16:52

Hobby z napędem na cztery koła

Jedni lubią spokojne hobby i do relaksu wystarcza im na przykład senna atmosfera łowienia ryb lub nieśpieszny mecz w szachy. Inni wolą raczej adrenalinę i wybierają rzeczy w stylu skoków ze spadochronem, szaleństwa na bungee albo off-road. W niniejszym tekście przyjrzymy się właśnie jeździe terenowej.

Aby zacząć uprawiać to hobby, nie trzeba być osobą technicznie myślącą lub posiadać wykształcenie z mechaniki czy inżynierii. Tak na prawdę wystarczy jedynie posiadanie lub wynajęcie pojazdu 4x4 lub SUV i udanie się do klubu lub organizacji, która zajmuje się off-roadingiem, zapisanie się na kurs i odbycie podstawowego szkolenia. Niezbędny sprzęt do rozpoczęcia tej przygody dostarczy nam sklep 4x4. Tak więc w stosunkowo krótkim czasie możemy zacząć cieszyć się urokami i wyzwaniami trudnych oraz skalistych terenów, a także lepiej poznawać swój samochód i to, co możemy w nim osiągnąć.

Na początek

Odpowiedni sprzęt dostarczy nam sklep 4x4, doświadczenie przekaże instruktor, ale sa pewne rzeczy, które można zrobić samemu. Trzeba się przede wszystkim upewnić, że doskonale znamy prześwit pod pojazdem i gdzie znajdują się najniższe punkty jego podwozia. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas jazdy w trudnym terenie będziemy mieli do czynienia z głębokimi koleinami i rowami. Warto przyzwyczajać się do unikania kierowania samochodem, pozwalając kołom pojazdu na samodzielne pokonywanie zakrętów. Dobrze jest również opanować przecinanie rowów pod kątem.

Jaki teren?

Jeśli zamierzamy jechać przez głęboką wodę, trzeba sprawdzić, czy nie ma w niej zanurzonych przedmiotów lub podwodnych dziur (o ile to możliwe), oraz czy dno jest twardym podłożem lub miękkim błotem. Należy również uważać na prądy, ponieważ może to wpłynąć na sterowanie i wyłączyć klimatyzację.

W przypadku pokonywania stromego zbocza dobrze jest mu się najpierw solidnie przyjrzeć. Jeśli to możliwe, warto się przejść po nim pieszo. Przydaje się to do wytyczenia trasy z najmniejszą liczbą skał, wybojów i dziur. Podczas jazdy po takim terenie ważne jest utrzymywanie stałego tempa przy użyciu tak małego przyspieszenia, jak to możliwe, aby nie ryzykować zgaśnięcia silnika.

W przypadku błotnistych lub piaszczystych terenów najlepiej jest jechać w stabilnym tempie, unikać hamowania lub przyspieszania i wybierać odpowiedni bieżnik opon – w dobrym sklepie 4x4 można zazwyczaj otrzymać pomoc w doborze odpowiednich opon do tego zadania. W przypadku śniegu należy użyć niskiego biegu, aby utrzymać obroty silnika, a tym samym ruch i unikać zmiany biegów, jeśli to możliwe.