piątek, luty 23, 2024
wtorek, 03 marzec 2020 10:34

Kiedy zregenerować turbosprężarkę?

Źródło: unsplash.com Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Współczesne samochody mogą osiągać wiele i mieć dobre właściwości jezdne między innymi dlatego, że jednostka napędowa jest doposażona w turbosprężarkę. Ta niepozorna część bardzo wiele zmienia, ale również wymaga odpowiedniego dbania, by działać sprawnie. Kiedy należy ją regenerować, a kiedy całkiem wymienić?

 

1. Jak działa turbosprężarka

2. Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę

3. Kiedy lepiej wymienić turbosprężarkę na nową?

Jak działa turbosprężarka

Zadaniem turbosprężarki jest wspomaganie układu napędowego samochodu - jest to doładowanie, które umożliwia osiągnięcie lepszych wyników jednostce napędowej. Część ta działa na prostej zasadzie, niezależnie od modelu i ewentualnych dodatków: jej zadaniem jest kompresowanie powietrza wtłaczanego do komory spalania silnika przy wykorzystywaniu energii ze spalin. Dzięki temu silnik jest w stanie pracować bardziej efektywnie, co z kolei przekłada się na jakość jazdy danym samochodem oraz jego możliwości. Ponieważ jednak turbosprężarka jest elementem dość silnie eksploatowanym - łopatki jej wirnika potrafią się kręcić z prędkością nawet 100 000 obrotów na minutę - dobrze wiedzieć, jak o nią zadbać i jak w razie potrzeby ją naprawić.

Kiedy warto zregenerować turbosprężarkę

Większość awarii, jakim może zostać poddana turbosprężarka, da się naprawić poprzez jej regenerację. Odpowiednio przeprowadzony proces regeneracji pozwala na bezproblemowe działanie tej części nawet przez wiele tysięcy kilometrów. Uszkodzeniami, które jesteśmy w stanie w ten sposób wyeliminować, są między innymi: rozszczelnione lub uszkodzone wirniki, wyrobione i zużyte łożyska, zapieczone elementy układu zmiennej geometrii czy uszkodzenia obejmujące przekazywanie napędu w sterowaniu elektrycznym. Aby sam proces regeneracji przebiegł pomyślnie, powinien zostać przeprowadzony przez fachowca i w oparciu o oryginalne części. Nawet z zachowaniem tych parametrów i tak będzie to naprawa dużo tańsza, niż wymiana całej turbosprężarki na nową.

Kiedy lepiej wymienić turbosprężarkę na nową?

Regeneracja turbosprężarek nie zawsze jest jednak możliwa. Użycie niewłaściwego oleju lub jego całkowity brak mogą skutecznie i trwale zniszczyć tę część układu napędowego, do tego stopnia że naprawa nie będzie możliwa. Inną sytuacją, w której powinniśmy kupić nową turbosprężarkę jest moment, w którym element uległ zniszczeniu ze względu na brak smarowania lub gdy "upalaliśmy" nasz samochód w bardzo intensywnej, ostrej jeździe o ten jeden raz za dużo. Jeżeli awaria wynika z podobnych problemów, wymiana całej części jest dużo bezpieczniejsza, chociaż droższa.

Ciekawe informacje ze świata motoryzacji znajdziesz na http://motospecjalista.pl/ .