czwartek, luty 29, 2024
niedziela, 23 luty 2020 14:43

Niepokojący zapach unosi się w Twoim samochodzie? To może być zanieczyszczona klimatyzacja!

Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzacja samochodowa,

W obecnej chwili posiadanie klimatyzacji w samochodzie jest niemal niezbędne. Zapewnia bowiem ulgę od upałów, które dziś pojawiają się już w połowie wiosny i nierzadko trwają do początku jesieni. Niestety zdarza się, że system chłodzenia wnętrza zawodzi. Czasami przestaje działać zupełnie, schładza powietrze słabo, lub też z kratek nawiewu czujemy nieprzyjemne zapachy. Sprawdzamy, jak rozwiązać ostatni problem.

 

Grzyby i bakterie na parowniku

System klimatyzacji składa się z bardzo wielu elementów. Jednym z nich jest parownik, znajdujący się w kabinie auta. To właśnie on ochładza powietrze, które następnie wlatuje przez kratki do wnętrza. Osadza się na nim duża ilość wilgoci, która odpływa specjalnym przewodem na zewnątrz auta. To dlatego po dłuższym postoju zdarza się, że odjeżdżając za naszym pojazdem ciągnie się strużka wody. Niestety, wilgoć na parowniku stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Klimatyzacja samochodowa, która nie była czyszczona od wielu lat, ma więc prawo zacząć wydawać nieprzyjemne wonie.

Jak pozbyć się brzydkich zapachów?

Są dwie metody, które pozwalają na rozwiązanie powyższego problemu. Pierwszy z nich jest działaniem doraźnym i warto przeprowadzać go nawet kilka razy w roku. Polega na rozpyleniu w kabinie specjalnej substancji, która - przy włączonym obiegu wewnętrznym - zostaje zassana przez wentylację i przeniesiona w otoczenie parownika. Zabija ona bakterie i grzyby, powodując, że nieprzyjemne zapachy znikają. Taki zabieg możemy wykonać nawet samodzielnie. Wspomniany środek trzeba kupić w sklepach motoryzacyjnych, a jego użycie jest bardzo łatwe.

Profesjonalne czyszczenie w serwisie

Przynajmniej raz do roku należy pojechać do warsztatu, zajmującego się przede wszystkim klimatyzacją. Tam zostanie przeprowadzona ogólna kontrola systemu, między innymi uzupełnienie ilości czynnika oraz usunięcie ewentualnych wycieków. Przede wszystkim jednak pracownicy przeprowadzą zabieg ozonowania wnętrza, za pomocą dedykowanej do tego celu maszyny. Posiada ją każdy serwis klimatyzacji samochodowej. Zabieg ten nie jest drogi i nie należy nigdy z niego rezygnować, jeśli nie chcemy mieć nieprzyjemnych woni w kabinie pojazdu.

Mechaniczne czyszczenie układu

Jeśli zaniedbaliśmy naszą klimatyzację i nie byliśmy na odgrzybianiu od lat, to zwykłe ozonowanie nie wystarczy. Trzeba będzie rozebrać deskę rozdzielczą, dostać się do parownika i fizycznie usunąć z niego wszelkie ciała obce. Nie w każdym aucie taki zabieg jest prosty, czasami demontaż deski to praca na kilka godzin. Kraków ma sporo serwisów, które z pewnością poradzą sobie z każdym samochodem, jednak w mniejszych miejscowościach może być z tym problem. Dlatego nigdy nie powinniśmy dopuszczać do tak dużego zanieczyszczenia parownika i układu nawiewu powietrza do kabiny.