środa, 01 luty 2017 12:33

Buty dla kobiet: skórzane czy z eko-skóry?

Podczas zakupu nowych butów wiele kobiet zastanawia się, jaki model, kolor i rozmiar wybrać. O ile takie dylematy powstają jedynie na płaszczyźnie gustu, o tyle wahania dotyczące rodzaju materiału, z jakiego but jest wykonany naznaczone są dużym praktycyzmem, a nawet pobudkami ideologicznymi. Mamy bowiem do wyboru opcję z naturalnej skóry lub opcję ze sztucznej skóry - tzw. eko-skóry lub skaju.

Który wybór będzie lepszy? Co sprawdzi się u kobiet, które kochają elegancję, a co u tych, które mają ekologiczne podejście do codziennych wyborów? Jakie czynniki przy zakupie butów z określonego materiału musimy rozpatrzeć? Rozpoznanie wszystkich zalet i wad każdego z rozwiązania z pewnością uświadomi cię, jaki wybór będzie najlepszy dla ciebie pod względem stylu życia, jaki prowadzisz oraz twoich preferencji budżetowych.

Buty skórzane tylko dla elegantek - czy to prawda?

Przyjęło się sądzić, że buty wykonane z naturalnej skóry to nieodzowny element garderoby każdej kobiety, która w ubiorze ceni przede wszystkim elegancję. To oczywiście duże uproszczenie (lub raczej uogólnienie), będące krzywdzącym dla wielu pań. Nie można jednak odmówić butom skórzanym ich specyficznych cech: ponadprzeciętnej trwałości, szlachetności wyglądu oraz komfortu, jaki zapewniają stopie ze względu na użycie naturalnych materiałów. Warto również wspomnieć, że obecnie ciekawe modele dostępne są na stronie www.buty360.pl.

Zastosowane materiały nie chłoną zapachów tak, jak buty z ich sztucznych odpowiedników, dlatego pozostają świeże dużo dłużej. Jeśli jednak planujemy zakupić eleganckie, skórzane obuwie, musimy wiedzieć, jak o nie dbać. Przede wszystkim o takie buty należy bardzo dbać zimą, kiedy na naszych drogach i chodnikach spoczywa warstwa piasku i soli. To właśnie one są najczęstszą przyczyną zniszczenia obuwia - rozklejenia czy zarysowań na delikatnej skórze naturalnej. Aby temu zapobiec, kobiety posiadające obuwie z naturalnej skóry powinny zaopatrzyć się w delikatną szczotkę usuwającą zabrudzenia mechanicznie, impregnat (adekwatny do rodzaju skóry, z jakiego wykonany jest but - inny impregnat pasuje do zamszu, inny do nubuku, a jeszcze inny do klasycznej skóry licowej), a także nabłyszczacz (polecany zwłaszcza do skóry licowej). Każdy z tych trzech wymienionych przyrządów, stosowany regularnie (latem co 2-3 tygodnie, natomiast zimą warto czyścić i ponownie zabezpieczać obuwie po każdym spacerze, który pozostawił na naszych stopach ślady piasku, śniegu i soli).

Buty w ekologicznej wersji budżetowej

Buty dla kobiet ze skóry ekologicznej obecnie wyglądają równie elegancko, jak te ze skóry naturalnej (często różnice nie są nawet zauważalne dla osób postronnych). Nie należy więc krytykować takiego wyboru, zwłaszcza, że może on być podyktowany przesłankami dbania o ekologię. Buty z eko-skóry mają ponadto dwie niezaprzeczalne zalety: są bardziej trwałe i odporne na zarysowania, a także znacznie tańsze. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, możemy postawić na obuwie ze skaju. Do wad takich butów zaliczyć można zwiększenie potliwości stopy (sztuczny materiał nie przepuszcza powietrza). Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne obuwia ze skóry ekologicznej, warto wykonywać je tak, jak w przypadku skóry naturalnej, można jednak pozwolić sobie na mniejszą ich częstotliwość. Pamiętaj, że wybierając buty z eko-skóry warto postawić na modele zszywane, a nie sklejane - posłużą ci dłużej!

© 2013-2020 by SN2.EU