sobota, lipiec 20, 2024
środa, 18 wrzesień 2013 22:46

Czy ekologiczny samochód jest ekonomiczny?

W obecnych czasach panuje moda na ekologię. O tyle o ile większość z nas dba o środowisko przez recykling czy ograniczanie emisji dwutlenku węgla przynosi efekty, kupowanie ekologicznych aut należy do rzadkości. Jakie są powody braku zainteresowania eko-samochodami? Czy boimy się innowacji, a może po prostu ekologiczne samochody są  nieekonomiczne?


WYSOKA CENA
ekologiaWybierając się do salonu samochodowego oferującego samochody z napędem hybrydowym z pewnością będziemy zaskoczeni wysoką ceną. Kupno takiego rodzaju pojazdu to wydatek rzędu 100 000 – 150 000 zł. Biorąc pod uwagę cenę zwykłego samochodu z napędem spalinowym może okazać się, ze jest nawet trzykrotnie niższa. Nawet jeżeli na co dzień propagujemy ekologię w każdej dziedzinie życia, kupno takiego samochodu będzie najprawdopodobniej przekraczało nasze możliwości finansowe. Oprócz wysokiej ceny musimy liczyć się także ze sporymi wydatkami na ewentualne naprawy. Serwis samochodów hybrydowych jest znacznie droższy od naprawy samochodów spalinowych. Powód jest prosty: części do eko-samochodów są niezwykle kosztowne.
(NIE)EKOLOGICZNY
Wiele propagatorów ekologicznego trybu życia z pewnością stwierdzi, że ze względu na mniejsze zużycie paliwa samochód hybrydowy jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż auto o napędzie spalinowym. Oczywiście zwykły samochód emituje znacznie więcej spalin niż samochód hybrydowy wykorzystujący zarówno prąd elektryczny jak i paliwo. Nie mniej jednak okazuje się, że samochód hybrydowy wcale nie jest w 100% eko. Dlaczego? Ponieważ baterie znajdujące się w napędzie elektrycznym, które co jakiś czas należy wymieniać, są trudne do utylizacji. Poza tym samochody hybrydowe z wiekiem tracą znacznie więcej na swojej wartości niż zwykłe samochody o napędzie spalinowym. Biorąc pod uwagę te czynniki niestety nie można powiedzieć, że ekonomiczny samochód może posiadać ekologiczny napęd.
Na rynku samochodowym nie ma takich aut, które będą w 100% przyjazne środowisku. Te z nich, które posiadają napęd hybrydowy też nie do końca są ekologiczne, a ich cena przyprawia o zawrót głowy. Jednak nie traćmy nadziei na to, że któregoś dnia eksploatacja eko-samochodów będzie na tyle ekonomiczna, ze większość z nas zdecyduje się na tego rodzaju auta. wpisywacz.eu