poniedziałek, kwiecień 22, 2024
środa, 18 wrzesień 2013 22:42

Używane części samochodowe

W obecnych czasach największa zmorą wszystkich zmotoryzowanych są wysokie koszty utrzymania swojego pojazdu, nie tylko z powodu wciąż rosnących cen benzyny czy oleju napędowego, lecz kolejną przyczyną są drożejące z miesiąca na miesiąc, podstawowe części eksploatacyjne samochodu. Nie dość, że producenci wykonują je, z co raz to gorszych

materiałów, to jeszcze podwyższają ceny, nawet tych podstawowych części jak filtry, sprzęgła, tarcze, klocki itp.
części smochodoweW dodatku duża liczba kierowców wybiera części motoryzacyjne, oznaczone logiem producenta i sprzedawane w autoryzowanych serwisach po astronomicznych cenach. Wszystko to przez rozpowszechnianą opinie przez producentów samochodowych, która mówi iż w momencie zamontowania innych elementów niż oryginalnych, samochód nie będzie objęty gwarancją, a dodatkowo, zostanie w szybkim tempie uszkodzony z powodu nieoryginalnych części. Kierowcy przytłoczeni tymi informacjami niestety zazwyczaj kupują nowe, a nie używane części.
Jak widać w momencie uszkodzenia samochodu, wymiana części nie musi okazać się kosztowna, gdyż można je zastąpić używanymi, które charakteryzuje niska cena i zazwyczaj wyższa jakość wykonania niżeli tych sprzedawanych w sklepach z nowymi częściami. Wiele elementów można nabyć w specjalistycznych sklepach internetowych, które trudnią się w tym fachu. Owe sklepy oferują jedynie części wyselekcjonowane, które nie są w żaden sposób uszkodzone, a ich zużycie nie przekracza 40-50%. Wbrew powszechnej opinii, większość używanych części z bez problemu nadaje się do ponownego zamontowania w samochodach, a to dlatego, że nie wszystkie części ulegają całkowitemu zużyciu.
Można je podzielić na blacharskie i techniczne. Główną ich różnicą jest to, że jedne zużywają się w większym stopniu, a drugie w mniejszym. Do tych praktycznie niezużywających się, można zaliczyć blacharskie części używane do Ford, które nie ulegają uszkodzeniu, chyba że doznają uszkodzenia mechanicznego przez osoby trzecie, lub w wypadku samochodowym – lecz można to bardzo łatwo rozpoznać. Wszystko to dzięki przyrządom takim jak mierniki lakieru i blachy – mierzącym ich grubość. Jeśli na poszczególnych elementach różnica jest większa niż dopuszczalna, może to oznaczać że część była uszkodzona i naprawiana. Jednak oprócz części naprawianych, nie ma praktycznie żadnego ryzyka zakupu ich w stanie używanym. Dość często będzie to produkt nawet lepszy i tańszy, niżeli pomysł zastosowania nowego zamiennika.
Naturalnie, części używane najtaniej dostać można w sklepach online, u osób prywatnych lub złomowiskach. W przypadku ostatniego źródła części używanych, wypada dokładnie przyglądać się czy nadają się one do kolejnego użycia, gdyż mogą być zepsute lub zardzewiałe. Niezależni handlarze często oferują sprzedawane przez siebie części z gwarancją kilkumiesięczną oraz przygotowują je wcześniej do sprzedaży i ponownego montażu tzn. sprawdzają ich sprawność, regenerują i konserwują. Jeśli rozmawiamy o sklepach, które same skupują części do ponownej sprzedaży, mamy pewność, że zostały one ówcześnie sprawdzone przez mechaników pod kątem zużycia i uszkodzeń, dzięki czemu możemy je bez obaw zamontować do swojego pojazdu.
Różnica ceny części używanych może się wahać nawet o 80% w stosunku do nowych części samochodowych. Wzorem może być taka część jak przekładnia kierownicza, która w autoryzowanym punkcie dystrybucji może kosztować o wiele drożej, bo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w sklepie części używanych około 2-3 tysiące. Jest to na pewno ciekawa propozycja dla dla tych, których nie stać na wydanie praktycznie 50% wartości samochodu na jedną jego część.
Trzeba mieć na uwadze to, by bez względu na to jak bardzo opłacalny będzie zakup tych części na złomowiskach, wystrzegać się najbardziej tych mających wpływ na bezpieczeństwo nasze, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zaliczamy do nich np. elementy zawieszenia, układu hamulcowego, system nawigacji i systemy pirotechniczne – a w nich poduszka powietrzna, tarcze i klocki hamulcowe, amortyzatory oraz tak błaha część, jak zamek centralny. Części te powinny być w bardzo dobrym stanie, a na szrotach zazwyczaj są już wybrakowane. Jedynie sklepy z częściami używanymi zapewniają bezpieczny zakup tych elementów. Oprócz gwarancji, jaka jest nam oferowana wraz z ich zakupem, dostajemy dodatkowo spokój wewnętrzny, że nić złego się nam nie przydarzy podczas jazdy lub wypadku.
Bardzo korzystna może okazać się propozycja kupna używanego silnika lub jego kluczowych elementów. Silniki są bardzo skomplikowanymi oraz drogimi elementami samochodu, który często się psuje a jego naprawa jest nieopłacalna. Korzystniej okazuje się kupić cały używany silnik i go wymienić niż reperować ten, który mamy obecnie w pojeździe. Za używany silnik trzeba zapłacić od ok 800-5000 zł w przypadku silników z zapłonem iskrowym, a Diesla od 2 do 9 tysięcy. Kwoty te mogą wydawać się duże, lecz poważna naprawa lub remont jest o wiele kosztowniejszy. Podobnie ma się jeśli chodzi o skrzynie biegów, której ceny są równie zastraszające. Na największy wydatek trzeba się przygotować, gdy chcemy zakupić automatyczną skrzynie biegów. Ceny nowej przekładni mogą oscylować wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych! Używaną skrzynie biegów można kupić już od 200 zł, a regenerowaną na gwarancji za 1000 zł, dlatego jest to tak bardzo kusząca oferta dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup nowej skrzyni.
Używane, ale oryginalne elementy układu wydechowego to bardzo rozsądny wybór, jeśli chodzi o zakupy w sklepie z używanymi częściami samochodowymi. Można w nim w bardzo niskiej cenie kupić tłumik który jest wyprodukowany z nierdzewnej stali, dlatego nie nie skoroduje. Dodatkowo jego stan można bardzo łatwo zweryfikować. Jedyne co trzeba zrobić to dobrze się przyglądnąć czy na jego powierzchni nie ma żadnych dziur, czy ubytków. W momencie gdy posiadamy starszy samochód, wiele elementów można w prosty sposób naprawić. Niestety nowsze samochody nie są już tak skore do napraw. Producenci stosują bardzo złośliwe konstrukcje niedające się w żaden sposób, wymuszając na nas zakup nowej części. Możemy posłużyć się tu przykładem jakim jest stacyjka lub alternator. Elementy te są dość powszechne w sklepach z używanymi częściami do samochodów jednak ich naprawa jest niemożliwa. Elementy chłodzące zarówno silnik samochodu, jak i nas samych są bardzo delikatnymi konstrukcjami, które nie powinno się kupować na złomowisku. Muszą one być dobrze przechowywane, a nie pod tak zwaną „chmurką” tak jak się to dzieje w przypadku złomowiska. Kompresory, chłodnica silnika i przewody lepiej kupować w sklepach z częściami używanymi lub regenerowanymi, gdyż będziemy mieć pewność, że posłużą nam jeszcze przez kilka lat.
Eksperci zachęcają zatem do tego, aby zainteresować się w sytuacji kupna części używanej, źródłem pochodzenia danej części, gdyż każda z nich powinna mieć metryczkę lub certyfikat. Jeśli kupujemy regenerowane części silników, warto wiedzieć jakich elementów dotyczyła regeneracja (wały, popychacze itp.) i kto jej dokonywał. Od tego, czy elementy zostały dobrze zregenerowane, zależy jej trwałość i niezawodność. Sprzedawca powinien mieć taką wiedzę i udzielać jej wszystkim zainteresowanym. wpisywacz.eu