środa, maj 29, 2024
wtorek, 14 maj 2013 19:02

Clicktrans.pl – już milion kilogramów CO¬2 w atmosferze mniej!

Clicktrans.pl jest serwisem aukcyjnym usług transportowych, który pomaga walczyć z pustymi przebiegami – od czasu powstania zapobiegł emisji już ponad miliona kilogramów CO¬2 do atmosfery. Aby zneutralizować taką ilość dwutlenku węgla potrzebnych jest rocznie aż 135 tysięcy drzew!

Dla porównania statystyczny Polak przyczynia się rocznie do emisji ok. 8 tysięcy kg CO2.

Według danych Komisji Europejskiej  udział procentowy pustych przebiegów w Polsce w transporcie krajowym jest wysoki i wynosi 35% przy średniej dla UE na poziomie 27%. Idea Clicktrans.pl polega na tym, aby szukając ofert przeprowadzki, transportu mebli czy samochodu korzystać  z usług przewoźników, którzy i tak jadą w danym kierunku i mogą wziąć nasz ładunek przy okazji. Tym sposobem redukowana jest ilość pustych przebiegów.

Coraz więcej osób przy szukaniu transportu korzysta z aukcji internetowych. Podstawowy powód? Koszty takiego przewozu są niższe nawet do 60%. Poszukujący transportu np. mebli czy motocykla wystawia w serwisie ogłoszenie, które od razu trafia do tysięcy zarejestrowanych i zweryfikowanych przewoźników. Wśród nich znajdują się ci, którzy i tak jadą w danym kierunku i nasz ładunek mogą zabrać w bardzo okazyjnej cenie równocześnie ograniczając emisję spalin. Np. ostatnio za transport motocykla Suzuki na trasie Radom - Londyn (ponad 1730km) zleceniodawca zapłacił 400 zł, podczas gdy regularne ceny zaczynają się zwykle od 800zł. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne.

Clicktrans.pl włącza się tym samym w grupę serwisów, które swoje działanie opierają na zasadzie sharing economy. Współdzielenie usług to obecnie jeden z głównych trendów w gospodarce. Korzystanie z transportu zorganizowanego na Clicktrans.pl oznacza nie tylko oszczędności dla środowiska, ale również dla zlecających transport. Oszacowano, że dzięki serwisowi zleceniodawcy zaoszczędzili już ponad 2 miliony złotych. Natomiast dla wielu małych firm przewozowych Clicktrans.pl stanowi główne źródło zleceń i pomaga tak organizować pracę, aby wykorzystanie samochodów było jak najbardziej optymalne. Jest to szczególnie ważne w świetle danych Komisji Europejskiej według których w Polsce transportuje się rocznie ok. 1 200 milionów ton ładunków i polski rynek transportowy jest na trzecim miejscu pod względem dynamiki wzrostu w  UE. 

Komisja zakłada, że  do 2050 roku transport towarów ma wzrosnąć o 80% w porównaniu z rokiem 2005 - oznacza to, że temat jego optymalizacji stanie się kluczowym dla środowiska.