czwartek, maj 30, 2024
wtorek, 26 luty 2013 22:38

Kobiety już nie marzą o kucyku. Marzą o geju?

Rzekomo gej w oczach kobiet to wręcz wymarzony kandydat na przyjaciela. Nie grymasi, jest cierpliwy, lubi łazić po sklepach i przede wszystkim – wykazuje się nadzwyczajną empatią. Można z nim pogadać o związkach, ciuchach czy aranżacji wnętrz. Tylko czy naprawdę ten stereotyp jest prawdziwy?
Patrząc na świat wirtualny wydaje się, że jak najbardziej tak.

Jak na razie, jedyna rzecz, która odróżnia moje „gejowskie” przyjaźnie od innych to fakt, że geje nie narzekają, a wręcz lubią stać ze mną przed szafą, pomagając mi się ubrać, umalować, dobrać dodatki. I tyle, reszta jak dla mnie jest taka sama – pisze loveaellie na forum NetKobiety.

Potwierdzać te słowa zdają się liczne artykuły – na blogach czy portalach, silnie podkreślające trend posiadania przez kobiety Najlepszego Przyjaciela Geja. Nadejście takiej dziwnej mody zauważa również w swojej historii na jednym z portali użytkownik Loras: „Lans musi być, a gej najlepszym przyjacielem kobiety jest. I partnerem zakupowym. I akcesorium. Po moim coming oucie wiele wyżej wspomnianych kobiet zareagowało, jakby Święty Mikołaj istniał naprawdę i wręczył im wielki, pękaty prezent. W świadomości wielu dwudziestokilkulatek gej to nie facet lubiący innych facetów, a stylista, zakupoholik i przyjaciółeczka od wylewania żalów.”

Czym to ma być spowodowane? Zarówno osoby prywatne, jak i eksperci forumowi podkreślają najważniejszy element relacji pomiędzy kobietą heteroseksualną a mężczyzną homoseksualnym – brak erotycznego przyciągania, które często psuje przyjaźń damsko-męską. Jednak nie każda kobieta tak uważa.

Jeśli chodzi o homoseksualistów, to nigdy nie byłam homofobem, ale ostatnio nieco mi się poglądy zaostrzyły. Ciężko jest mi sobie wyobrazić przyjaźń z gejem. Zresztą nie wiem czy do końca mogłabym mu ufać, bo obawiałabym się, że może "nagle mu się odwidzi" i jednak zmieni zdanie co do swojej orientacji.  - mówi Joanna Popilas z Izbicka.

Jednak wróćmy do rzeczywistości „realnej”. Tu poglądy zgoła się zmieniają, całkowicie przecząc jakimkolwiek stereotypom. Większość kobiet zauważa, że każdy gej pozostaje dalej mężczyzną, nie tylko fizycznie, lecz także osobowościowo. Takiej teorii dowodzi przeprowadzona przez nas krótka sonda, w której zapytaliśmy: „Jak traktowałabyś swojego Przyjaciela Geja – jak każdego innego mężczyznę czy raczej jak najlepszą przyjaciółkę, tyle że w męskim ciele?”.

Agnieszka, 23 lata, studentka z Raciborza:
„Często zdarza się tak, że facet homoseksualista ma większe wyczucie stylu i gustu niż przeciętna kobieta, co szczególnie ceni się pośród płci pięknej. Ich szczerość i wrażliwość to kolejne cechy, które opowiadają się na ich korzyść.”

Dominika, 22 lata, Bytom:
„Przyjaciela geja nie posiadam, ale kilku gejowskich znajomych traktuje zdecydowanie jak facetów.”

Malwina, 22 lata, Chocianów:
„Mam dwóch kolegów gejów. Nie traktuję ich jako przyjaciółek, mimo wszystko dalej to faceci. Na szczęście nie mają dziwnych zachowań w stylu różowe ubrania, dziwne gesty, itd. Po prostu – nie widać po nich orientacji.”

Marta, 22 lata, Kraków:
„Miałam jednego kolegę geja i powiem szczerze, że bardzo dobrze się z nim dogadywałam. Ale traktowałam go jak każdego innego faceta. Wcale nie doradzał mi w sprawie kosmetyków czy ubrań, jak to powszechnie się uznaje.”

Aleksandra, 23 lata, Czarnowąsy:
„To zależy od jego charakteru. Na pewno traktowałabym go normalnie jak każdego innego kumpla. Chociaż gdyby zachowywał się jak gejowska diwa, nie omieszkałabym mu tego wytknąć.”

A jak Wy, drogie Czytelniczki, traktowałybyście swojego Przyjaciela Geja? Wypowiedzcie się w komentarzach!