czwartek, 21 marzec 2019 16:54

Znajdź idealną nianię dla swojego dziecka

Decyzja o zatrudnieniu niani jest dosyć łatwa, natomiast sam wybór opiekunki do dziecka niejednokrotnie spędza rodzicom sen z powiek. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę poszukując idealnej niani.

Niania młoda, czy starsza?

Tak naprawdę w przypadku niani liczy się nie tyle wiek, co poziom energii. Jeśli jednak chcielibyśmy generalizować, można założyć, że w przypadku niemowlaka lepiej sprawdzi się niania w Krakowie, która już pracowała z dziećmi i ma doświadczenie w pielęgnacji maluchów. Natomiast w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, lepszym wyjściem może być zatrudnienie niani młodszej, która ma niespożyte zapasy sił. Taka opcja powinna być jedyną braną pod uwagę, jeśli mamy w domu małego pędziwiatra. Istnieje duże ryzyko, że pani w średnim wieku lub nawet emerytka, nie dogoni na spacerze małego uciekiniera.

Dzieci w wieku szkolnym potrzebują raczej wsparcia w nauce niż klasycznej opieki. Czas wolny w większości przypadków chcą spędzać na beztroskiej zabawie. To naturalna potrzeba odreagowania nauki w szkole i odrabiania lekcji w domu. Dlatego szukając niani dla uczniów, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jej predyspozycje, wiek schodzi na drugi plan. Aczkolwiek można przypuszczać, że doświadczenie będzie atutem.

Niania z bliska czy z daleka?

Czy odległość od miejsca pracy ma znaczenie? Dla nas niewątpliwie tak, nie lubimy dojeżdżać. Jednak jesteśmy gotowi na takie poświęcenie, jeśli praca jest dostatecznie atrakcyjna i dobrze płatna. Można założyć, że podobnie będzie z nianią. Z jej punktu widzenia podróż musi się opłacać.

Natomiast z punktu widzenia rodziców im bliżej mieszka niania, tym lepiej. Ideałem jest, gdy dojeżdża do pracy własnym samochodem. To niby drobiazg, ale bardzo ważny, bo jeśli niania jest uzależniona od komunikacji, a nam zdarzy się stać w korkach, to mogą pojawić się problemy natury logistycznej. Niania mieszkająca blisko jest bardziej elastyczna, można zadzwonić do niej nawet w przysłowiowej ostatniej chwili, gdy rodzice niespodziewanie dostaną zaproszenie na wieczór w gronie przyjaciół.

Niania pielęgniarka czy nauczycielka?

Przyjęło się uważać, że to z tych dwóch profesji wywodzi się większość profesjonalnych niań. Rzeczywiście sporo z nich to pielęgniarki (a właściwie położne) i nauczycielki, ale nie jest to regułą. Jeśli jednak chcemy kierować się wykształceniem niani, to do małego dziecka, które potrzebuje klasycznej opieki, zatrudnijmy położną, a do starszego dziecka – nauczycielkę. Przy czym warto pamiętać, że nauczycielka to pojęcie bardzo szerokie – możemy mieć do czynienia z nauczycielką przedszkolną i wczesnoszkolną lub z wykwalifikowaną nauczycielką przedmiotową. Często pracy niani podejmują się studentki i absolwentki pedagogiki specjalnej.

Niania elegancka czy sportowa?

Na ubiór niani na ogół nie zwracamy uwagi. Wychodzimy z założenia, że bardziej niż wygląd liczą się kwalifikacje. Pozornie to prawda. Ale tylko pozornie. Wyobraźmy sobie nianię w długiej spódnicy i na szpilkach, która usiłuje dorównać naszemu maluchowi w akrobacjach na placu zabaw. Ewentualnie jest zmuszona gonić go po trawniku. Czerwona lampka powinna nam się zapalić także wówczas, gdy kandydatka na nianię będzie miała na twarzy mocny makijaż. Istnieje spora szansa, że całujące ją dziecko będzie miało kontakt z kosmetykami.

Kto wybiera nianię?

Może nam się wydawać, że to my – rodzice, decydujemy o zatrudnieniu niani. Jednak tak naprawdę ostateczną decyzję podejmuje dziecko. Jeśli ono nie zaakceptuje przyszłej opiekunki, powinniśmy wziąć jego zdanie pod uwagę. W końcu to dziecko będzie spędzało z nianią najwięcej czasu. Musi czuć się spokojne i bezpieczne.

Czytany 192 razy
© 2013-2019 by SN2.EU