poniedziałek, kwiecień 22, 2024
poniedziałek, 03 czerwiec 2013 16:31

Jak przetrwać wiosnę z alergią? Poradnik UST-M

Okres pomiędzy kwietniem a sierpniem to czas szczególnie nieprzyjazny dla osób cierpiących na alergie. Przede wszystkim dlatego, że w powietrzu unoszą się silnie uczulające pyłki kwiatów i traw. Ale nie tylko. Kiedy na zewnątrz jest ciepło, częściej otwieramy okna, żeby wpuścić świeże powietrze. Przy okazji wzbija ono kurz, który drażni co wrażliwsze nosy i gardła.
W tym roku zima trwała wyjątkowo długo, co zaowocowało prawdziwą eksplozją alergenów – jest ich teraz w powietrzu półtora razy więcej niż w poprzednich latach. To właśnie dlatego alergicy powinni szczególnie na siebie uważać.

Oddychać swobodnie
Jednym z najczęściej występujących typów alergii są alergie wziewne. Ich objawy nasilają się wiosną, kiedy we wdychanym powietrzu znajdują się pyłki kwiatów, traw i drzew. Osoby uczulone na pyłki powinny unikać przebywania na łonie natury w okresie nasilonego pylenia. Jeśli muszą wyjść z domu, to najlepiej wieczorem lub po deszczu. Największym jednak wrogiem osób cierpiących na alergie wziewne jest kurz, a konkretnie – 30 uczulających substancji, które zawiera. Osoby uczulone powinny jednocześnie sprzątać często, żeby nie dopuścić do nagromadzenia się alergenu i nie sprzątać wcale, żeby unikać z nim kontaktu. Z tym paradoksem pomogą nam się uporać zdobycze techniki.

Nawet najdokładniejszy filtr do odkurzacza nie jest w stanie zatrzymać wszystkich wciągniętych zanieczyszczeń. Część z nich w czasie odkurzania wraca do pomieszczenia wraz z wydmuchiwanym przez odkurzacz powietrzem, które dodatkowo wzbija kurz, co jest wyjątkowo niekorzystne dla alergików. Dobrym rozwiązaniem jest instalacja systemu centralnego odkurzania.

Zanieczyszczone powietrze wciągamy wężem podłączonym do zamontowanego na ścianie pokoju gniazda. Wewnątrz murów znajduje się instalacja, przez którą brud odprowadzany jest do znajdującego się w piwnicy czy kotłowni urządzenia, tzw. jednostki centralnej. W jednostce centralnej nieczystości zostają odfiltrowane, a oczyszczone powietrze trafia na zewnątrz budynku. Zanieczyszczenia nie wracają więc do pomieszczenia, a z odkurzacza nie wydobywa się podmuch, który wzbijałby kurz. Dodatkowo tworzywo, z którego wykonana jest instalacja, ma właściwości antystatyczne i nie przyciąga drobinek kurzu – wyjaśnia Grzegorz Kosylak, Kierownik Produkcji firmy UST-M, produkującej system centralnego odkurzania Vacu USM oraz filtry do wody. Alergicy powinni mieć w domu jak najmniej dywanów, wykładzin, zasłon czy firanek, które są siedliskiem kurzu. Lepiej sprawdzą się odsłonięte panele czy parkiet, a w oknach – żaluzje albo rolety.

Woda bez alergenów
Upały, które niebawem nadciągną, będą nas skłaniać do częstych, odświeżających kąpieli w ciągu dnia. Dla osób cierpiących na alergie typu kontaktowego problem stanowić może już sama woda, w której się myją. – Zdarza się, że w wodzie, z której korzystamy, znajdują się wywołujące podrażnienia bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia. Dla alergików najlepszym rozwiązaniem będą filtry do wody z odwróconą osmozą. To najdokładniejsza metoda uzdatniania wody na użytek domowy. Taki filtr zatrzymuje około 96% wszystkich zanieczyszczeń, w tym drobne mikroorganizmy. Tak oczyszczona woda jest idealna do mycia rąk czy twarzy – nie podrażni delikatnej skóry alergika. Doskonale służy też do płukania owoców i warzyw – przekonuje Zofia Czechowicz, Specjalista ds. Jakości firmy UST-M.

Alergicy powinni także uważać na kosmetyki, które stosują. Najlepiej, jeśli wybiorą te przeznaczone specjalnie dla nich. Preparaty te nie zawierają stabilizatorów, substancji stabilizujących, konserwujących, zapachowych czy barwiących. Ponadto wzbogacone są o substancje przeciwdziałające alergii, tzw. składniki hipoalergiczne. Najczęściej mają one pochodzenie naturalne. Można wśród nich wymienić olej z wiesiołka, kiełki pszenicy, algi morskie czy wyciąg z siemienia lnianego.