środa, 15 maj 2019 15:06

Sprzęt freeride

Klasyczny zjazd na nartach a jazda freeride zdecydowanie się różnią. Ekstremalna jazda na nartach może być wspaniałą przygodą, ale tylko wtedy, kiedy posiada się odpowiednie doświadczenie. Jest to sport dopiero raczkujący w Polsce i oznacza całkowitą wolność w jeździe na nartach.

 

Odpowiedni sprzęt
Jedną z najistotniejszych rzeczy dla osoby zajmującej się tym sportem jest waga sprzętu. Lekkość nart, wiązań i butów przy jednoczesnej wysokiej jakości i doskonałym dopasowaniu to podstawa, która daje:
- łatwość w manewrowaniu podczas jazdy, a zatem lepsze możliwości podczas skręcania i skakania,
- mniej wysiłku włożonego w podchodzenie na stok,
- mniej wysiłku włożonego w noszenie przypiętych do plecaka nart.

Oprócz lekkich, dobrze dopasowanych nart trzeba pamiętać o odpowiednich wiązaniach, które będą ich przedłużeniem oraz będą oferować ruchomość buta. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wpięć i są to wpięcia w tak zwany PIN - buty zakładane są na specjalne bolce na przodzie i na pięcie oraz na ruchomą platformę - na nią wpinane mogą być również buty do tradycyjnej jazdy na nartach. Buty freeride to kolejny ważny element sprzętu narciarskiego, bez którego prawdziwy sportowiec tej dyscypliny się nie obędzie. Buty te muszą być bardzo dokładnie dopasowane do stopy i odpowiednio elastyczne, aby można było czuć absolutnie każdy ruch. Oprócz tego buty do freeride'u muszą mieć podeszwę antypoślizgową, często Vibram. Muszą też mieć odpowiednią termoizolację oraz mocną, konkretną konstrukcję.

Odpowiednia odzież
Freeride wymaga od sportowca posiadania odpowiedniej, profesjonalnej odzieży, która jest przede wszystkim lekka i nie krępuje ruchów. Termiczna bielizna to podstawa, o której nie można zapominać ze względu na swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne, żeby odzież uniemożliwiła wpadanie śniegu tak, aby dostawał się do ciała nie wyziębiał go. Ostatnim istotnym elementem są protektory, które chronią części ciała podczas upadków i umożliwiają wyjście z nich bez złamania lub skręcenia kończyny.

© 2013-2020 by SN2.EU