czwartek, 02 maj 2019 17:26

Wszystko co chcesz wiedzieć o Beach Soccer

Mimo, że sama idea Beach Soccer, czyli plażowej piłki nożnej może kojarzyć się wyłącznie z wakacjami – sezon sportowy został już dawno rozpoczęty!

 

W połowie marca, zostały rozegrane pierwsze międzynarodowe mecze tej dyscypliny. Kiedy pogoda i warunki atmosferyczne nie pozwalają na branie udziału w rozgrywkach na świeżym powietrzu – mecze Beach Soccer odbywają się na krytych boiskach, specjalnie na potrzeby plażowej piłki nożnej wysypywanych piaskiem. Z uwagi na specyfikę nawierzchni (każdy wie jak trudno biega się po piasku), plażowa piłka nożna wymaga od zawodników sporo umiejętności i przede wszystkim dobrej kondycji fizycznej. Beach Soccer to sport, który mogą uprawiać amatorzy – w ramach letniej atrakcji, ale również osoby, którym tak się spodobała ta forma aktywności, że planują związać się z nią zawodowo. Czy wiesz jak narodziła się koncepcja grania w nogę na piasku?

Narodziny Beach Soccer

Plażowa piłka nożna liczy sobie już co najmniej 20 lat. Sport ten narodził się w Brazylii. Nic dziwnego, Brazylijczycy to prawdziwi maniacy piłki nożnej. Mając do dyspozycji dogodne warunki - lokalizację, przesunęli po prostu rozgrywki swojego ukochanego sportu z boiska na piaszczystą plażę. Tradycyjne zasady i ruchy, które są wykorzystywane prze piłkarzy, zostały dostosowane do niestabilnej powierzchni jaką jest piasek. Prawdziwy duch piłkarzy z Copacabana naznaczył plażową piłkę nożną elastycznością, spektakularnymi efektami, zarówno dla grających jak i oglądających, ale przede wszystkim dobrą zabawą na świeżym powietrzu. W Polsce jeszcze do niedawna za jej funkcjonowanie odpowiedzialna była Polska Federacja Beach Soccera, która działała m.in. pod adresem BeachSoccer.pl .Nic więc dziwnego, że ta odmiana sportu została szybko spopularyzowana. Obecnie, na całym świecie można znaleźć miłośników brazylijskiej Beach Soccer, oraz zawodowe formacje drużynowe. Co więcej – piłka plażowa jest uniwersalna i  liberalna – z zamiłowaniem uprawiają ją kobiety, mężczyźni i dzieci.

Rozwój i popularyzacja

Mimo początkowego celu plażowej piłki nożnej – dobrej zabawy na świeżym powietrzu, w tym sporcie również obowiązują określone zasady. Zostały one starannie opracowane przez organizację Beach Soccer Worldwide z dużym naciskiem na zachowania fair play i podtrzymywanie sportowego ducha w każdym z graczy. Chociaż trzeba uczciwie przyznać, że początkowo plażowa piłka nożna była bardziej propagowana pod kątem marketingowym, to jej autentyczność i przede wszystkim przyciągającą widzów dynamikę, zaczęto wykorzystywać bardziej profesjonalnie – typowo sportowo. Obecnie, Beach Soccer jest sportem, który uprawiają zawodowe drużyny z ponad 75 krajów, czyli około 6 strefach konfederacji FIFA. Aktualnie, plażową piłkę nożną z pełną odpowiedzialnością można uznać za jeden z najdynamiczniej rozwijających się sportów. Co więcej, okazuje się, ze jest równie dochodowy jak tradycyjna piłka nożna.

Zasady piłki plażowej

Zasady Beach Soccer nieco odbiegają od zasad piłki nożnej chociaż cel jest ten sam – zdobyć jak największą liczbę goli, czyli trafień piłka do bramki przeciwnika. Ciekawostka jest to, że mecz plażowej piłki nożnej nie może zakończyć się remisem! Zawodnicy grają tak długo, aż któraś z drużyn otrzyma przewagę. Jeśli po regulaminowym czasie gry, ilość goli jest taka sama, sędzia dolicza dodatkowy czas. Jeśli po nim wynik nadal jest wyrównany – rozpoczynają się rzuty karne.

Mecz Beach Soccer podzielony jest na trzy, 12 minutowe części. W przeciwieństwie do tradycyjnej piłki nożnej, czas ten został skrócony z uwagi na wyjątkową dynamikę i dużą eksploatację zapasów siły i energii przez zawodników biegających nieustannie po piasku. Drużyna liczy sobie pięciu graczy na piasku, bramkarza, czterech zawodników z pola, a także siedmiu zastępczych. Podczas trwania meczu, możliwe jest praktycznie nieograniczone podstawianie zawodników. Wszystkie zmiany, w tym zmiany bramkarzy, mogą mieć miejsce podczas meczu, w ściśle określonym obszarze. Dlatego starannie opracowana przez trenera i drużynę strategia jest kluczem do wygrania gry. Podobnie jak w piłce nożnej, wszystkie zachowania nie fair play są sankcjonowane kartkami w określonych kolorach – żółtymi i czerwoną.

Gracz, który otrzymał 2 żółte lub jedną, czerwoną kartkę zostaje wykluczony z gry, ale może zostać zastąpiony innym zawodnikiem. „Karą” za poważne przewinienie, oprócz czerwonej kartki jest umożliwienie wejścia do gry kolejnemu piłkarzowi dopiero po upływie 2 karnych minut. Przez ten czas drużyna musi grać w pomniejszonym składzie. Biorąc pod uwagę czas trwania meczu – to całkiem sporo. W plażowej piłce nożnej gracze nie mają ustalonego limitu fauli – wynika to z dynamiki i charakteru gry na piasku.

Kolejną kwestią, która odróżnia Beach Soccer od tradycyjnej piłki nożnej na murawie jest przekazanie trochę większego pola manewru dla bramkarza. W piłce plażowej, bramkarz co prawda ma wyznaczony obszar, po którym powinien się poruszać, ale nie  jest on ograniczony liniami. Bramkarz może wykonać rzut rękami, nie może jednak strzelić ani przyjąć piłki z powrotem. Takie naruszenie zasad może spowodować wyznaczenie przez sędziego rzutu wolnego. Wszystkie naruszenia odgórnie przyjętych zasad sankcjonowane są rzutem wolnym. Podczas niego, piłka  jest umieszczana w miejscu, w którym miał miejsce faul, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to rzut karny, opóźnienie w zagraniu piłki, drugie podanie bramkarzowi lub dotknięcie stopą piłki przez bramkarza - w takich wypadkach, piłka umieszczana jest na środkowej linii boiska.

Rzut karny powinien być wykonany przez zawodnika, który został sfaulowany. Wyjątkami mogą być sytuacje, w których stan jego zdrowia nie pozwala na dalszą grę.

Mistrzostwa i zawody Beach Soccer

Wyjątkowe widowisko jakim jest rozgrywka nożnej piłki plażowej, ściąga zwykle tłumy na widowni. Nie sposób nie wykorzystać takiej potęgi i nie przekuć tego nie tylko w świetna rozrywkę i zabawę, ale również całkiem dochodowy interes. Kolejne sukcesy, lokalnych, nieoficjalnych zawodów, doprowadziły do zorganizowania pierwszych, oficjalnych spotkań sportowych pod nazwą Pro Beach Soccer Tour. Miały one miejsce 23 lata temu, w 1996 roku. Z biegiem czasu, nazwa uległa zmianie i zawody okrzyknięto krótkim i wymownym Pro Beach Soccer. Pierwsza organizacja Pro Beach Soccer Tour obejmowała około 60 meczy organizowanych na terenie całego świata – w Stanach Zjednoczonych, Europie a nawet Azji. Europejska trasa plażowej piłki nożnej obyła się na tym kontynencie szerokim echem.

Dzięki ciepłemu przyjęciu przez Europejczyków i pokochaniu tego sportu przez widownię, stworzono odrębną Euro Beach Soccer League. Jej działanie potęgowało popularyzację Beach Soccer na tym terenie i doprowadziło do współtworzenia światowej potęgi tego sportu. Następnie, aby dalej propagować tę niezwykłą dyscyplinę, zarówno stosunkowo nowy twór Euro Beach Soccer League jak i Pro Beach Soccer, połączyły swoje siły by założyć BSWW – czyli ogólnoświatową organizację Beach Soccer Worldwide. W takim formacie, organizacja miała większe szanse na pozytywną realizacje kwestii mediów, sponsorów i FIFA.

Oryginalna dyscyplina sportowa jaką jest plażowa piłka nożna jest wyjątkowym widowiskiem, ale nie można zapominać, że stanowi wyjątkową przyjemność dla zawodników. Warto poznać ten sport, chociażby w amatorskiej wersji, jako uatrakcyjnienie letniego wypoczynku na plaży.

© 2013-2020 by SN2.EU