poniedziałek, 16 lipiec 2018 18:14

Kilka wskazówek odnośnie zdrowego stylu życia

Zdrowy styl życia to hasło, które od kilku lat nie schodzi z czołówek kolorowych czasopism, programów telewizyjnych oraz najbardziej popularnych blogów lifestylowych. Pojawia się jednak pytanie o to, co tak na prawdę znaczy zdrowy styl życia? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się doskonałym wyglądem, dobrym zdrowiem i rewelacyjnym samopoczuciem?

 

Dieta odpowiednia do wieku i aktywności fizycznej

Moda na diety różnego rodzaju nie przemija. Od dłuższego czasu jak wzór piękna postrzegana jest szczupła sylwetka. Należy przy tym jednak zdać sobie sprawę z pewnej rzeczy - owszem, o ile nadmiar tłuszczu jest szkodliwy i może być przyczyną powstawania wielu groźnych chorób takich jak na przykład cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy też miażdżyca, o tyle zbyt wychudzona sylwetka również nie służy zdrowiu. Zbyt restrykcyjne diety powodują niedobory w organizmie wielu potrzebnych składników, a stąd już tylko niewielki krok do anemii. Dieta, rozumiana jako pewien styl odżywiania, powinna być dobrze dobrana zarówno do wieku jak i poziomu aktywności fizycznej. Inne proporcje poszczególnych składników odżywczych będą bowiem potrzebne młodemu chłopakowi aktywnie uprawiającemu sport, a zupełnie inne konieczne będą dla zachowania dobrego zdrowia u osoby w podeszłym wieku. W zakresie właściwego doboru posiłków warto skonsultować się z dietetykiem.

Codzienna dawka aktywności fizycznej

Ciężko jest wyobrazić sobie zdrowy styl życia bez aktywności fizycznej. Wcale nie chodzi tu o to, aby nagle zacząć się katować katorżniczymi treningami na siłowni czy długimi wybieganiami godnymi maratończyka. Jeżeli osoba, która wcześniej prowadziła raczej bierny tryb życia nagle zacznie ćwiczyć nazbyt intensywnie, to może to mieć negatywny wpływ na jej zdrowie. Zalecane są lżejsze treningi - na przykład zajęcia fitness raz w tygodniu. Każdego dnia, jeżeli tylko pogoda na to pozwoli, to warto wybrać się na kilkunastominutowy spacer. Polecane są także lekkie treningi rozciągające w domowym zaciszu. Nie jest do nich potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt sportowy. Wystarczy odrobina miejsca oraz sportowa mata poprawiająca komfort ćwiczeń. W ciepłe dni możesz skorzystać z siłowni plenerowych, więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: https://www.sport-transfer.com.pl/Silownia-zewnetrzna-c165 . Na stronach internetowych poświęconych aktywności fizycznej można znaleźć przykładowe plany ćwiczeń dopasowane do możliwości kondycyjnych osób w różnym wieku. Warto w tym zakresie skorzystać również z porad trenera personalnego. Jedno jest pewne - połączenie zdrowego i zrównoważonego sposobu odżywiania i regularnej aktywności fizycznej na umiarkowanym poziomie z pewnością przyczyni się do lepszego samopoczucia.

© 2013-2020 by SN2.EU