piątek, luty 23, 2024
czwartek, 26 lipiec 2012 17:26

Nissan Garn Turismo Academy

Czym jest Nissan Gran Turismo Academy? Gran Turismo Academy to prowadzony od 4 lat profesjonalny program kształcenia kierowców, który dowodzi, że ucząc się jazdy na wyścigowym symulatorze – grze Gran Turismo 5 na PlayStation, można rozwinąć swoje umiejętności na tyle, aby stać się prawdziwym, profesjonalnym kierowcą wyścigowym. W tym roku po raz pierwszy Polska bierze udział w międzynarodowych eliminacjach.

Polskie oddziały Nissan i PlayStation® połączyły siły, by zorganizować w Polsce GT Academy: innowacyjny program szkoleniowy, w którym przestrzeń wirtualna splata się z rzeczywistością (na świecie obecna edycja jest czwartą po odbywających się uprzednio w 2008, 2010 i 2011 roku edycją.). GT Academy to sposób na karierę prawdziwego kierowcy wyścigowego. Od 2008 roku ponad 1,5 miliona pełnych nadziei uczestników próbowało szczęścia w GT Academy. Uczestnicy zeszłorocznej edycji dotarli do podium wieńczącego 24-godzinny Le Mans, a także wygrali międzynarodowy Le Mans Cup oraz Blancpain Endurance Series. W styczniu tego roku zwycięzcy poprzednich starć zebrali się, by zapisać się na kartach historii zdobyciem podium 24-godzinnego wyścigu w Dubaju.

Kto mógł wziąć udział w eliminacjach? Udział w eliminacjach mógł wziąć każdy pełnoletni, niekarany posiadacz prawa jazdy. Wystarczyło wziąć udział w jednym z czterech eventów na żywo, podczas których przeprowadzano eliminacje (kolejno były to eliminacje w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach) lub wziąć udział w eliminacjach online.

Do eliminacji online mógł podejść każdy pełnoletni i niekarany posiadacz PlayStation®3 i konta w PlayStation Network. Podstawą programu jest gra na PS3 - Gran Turismo®5, dostosowana do Akademii przez legendarnego twórcę gry, Kazunoriego Yamauchiego. Innowacyjny tryb gry dla GT Academy Europe dostępny był od 1 maja do 24 czerwca 2012 roku. Eliminacyjna wersja programu obejmuje osiem kroków kwalifikacyjnych.

Eliminacje na żywo do Nissan Gran Turismo Academy to cykl czterech eventów. W każdy weekend czerwca w poszczególnych miastach Polski amatorzy szybkiej jazdy za kółkiem walczyli o miano najlepszego wyścigowego kierowcy. W eliminacjach na żywo udział wzięły poszczególne miasta : Wrocław (2 – 3 czerwca 2012 r.), Poznań (9 – 10 lipiec 2012 r), Warszawa (16 – 17 czerwca  2012 r.) oraz Katowice (23 – 24 czerwca 2012 r. ). Każdy, kto zakwalifikował się do Narodowego Finału (23 – 24 lipca 2012 r., Warszawa) zdobył bezpośrednią szansę na walkę o udział w wyścigu na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii oraz o główną nagrodę – udział w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju!

Na śmiałków marzących o karierze na torze wyścigowym podczas eliminacji na żywo czekały nie lada atrakcje. Podczas wszystkich eventów można było spróbować swoich sił i zawalczyć o udział w kolejnych etapach projektu, ścigając się na symulatorach PlayStation®3 w specjalnie wyznaczonej strefie Nissan Gran Turismo Academy.
Każdy kto chciał sprawdzić swoje umiejętności kierowcy wyścigowego miał do dyspozycji 5 symulatorów PlayStation®3: trzy treningowe oraz dwa przeznaczone dla uczestników konkursu walczących o finał narodowy w Warszawie.

Dodatkowo atmosferę podsycały liczne konkursy przygotowane przez organizatorów. Do wygrania były m.in. koszulki, smycze, tablice rejestracyjne i licencje kierowców GT Academy.
Co jest nagrodą w konkursie? Najszybsi gracze z każdego kraju (16 osób z online i 16 z eventów na żywo), którzy dostaną się do narodowego finału (23 – 24 lipca 2012 r.) będą mieli okazję walczyć o kontynuowanie swojej przygody z wyścigami. Dwóch najlepszych z Polski otrzyma przepustkę do Finału Europejskiego, gdzie uczestniczyć będą  w zaciekłej rywalizacji podczas zawodów Race Camp. Odbędą się one w sierpniu na słynnym torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.

Absolwenci GT Academy, którzy zwyciężą w zawodach Race Camp, zostaną poddani niezwykle intensywnemu i szczegółowemu Programowi Szkolenia Kierowców, który przygotuje ich na główną nagrodę – udział w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju w styczniu 2013 r.

GT Academy jest teraz uważana za jedną z dróg osiągnięcia sukcesu w wyścigach samochodowych na najwyższym szczeblu. W 2012 roku Lucas Ordoñez (Hiszpania, zwycięzca z roku 2008) zajął drugie miejsce w wyścigu Le Mans i będzie walczył o więcej w tegorocznym wyścigu wraz z Alexem i Martinem Brundle’ami (w duecie ojciec oraz syn). Lucas weźmie także udział we wszystkich wyścigach Le Mans Series w samochodzie Greaves Motorsport Zytek-Nissan LMP2. Jordan Tresson (Francja, zwycięzca z roku 2010) będzie się ścigał w FIA World Endurance Championship oraz w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, prowadząc samochód Signatech Nissan LMP2. Jann Mardenborough (Wielka Brytania, zwycięzca z roku 2011) będzie prowadzić Nissana GT-R Nismo GT3 podczas Blancpain Endurance Series, a jego amerykański odpowiednik, Bryan Heitkotter, wsiądzie do Nissana 370Z Nismo RC podczas Grand-Am Continental Tire Sports Car Challenge Series w czołówce klasy GS (Grand Sport).


Szczegóły dołączenia do GT Academy Europe 2012 znajdziecie na wielu stronach, m.in.: www.facebook.com/GTAcademy, http://eu.gran-turismo.com oraz www.gtacademypolska.com