piątek, wrzesień 29, 2023
środa, 27 styczeń 2021 19:41

Postaw na rolnictwo i nowy biznes! Wyróżniony

Postaw na rolnictwo - Gazeta Trybuna Polska Postaw na rolnictwo - Gazeta Trybuna Polska

Codziennie idziesz do sklepu i kupujesz chleb lub inne pieczywo. Nie zastanawiasz się skąd piekarz wziął mąkę na ten chleb. Tak samo sięgasz po ziemniaki, nie myśląc o tym, że ktoś je musiał uprawiać i zebrać. Ale na hasło rolnictwo bez mrugnięcia okiem odpowiadasz: to przeżytek. Czy na pewno?

Wspólna Polityka Rolna to pomysł Komisji Europejskiej polegającym na nie tyle wypromowaniu rolnictwa, ile pokazaniu, że jest to nieodłączny element gospodarki wielu państw UE. WPR to inicjatywa, dzięki której rozmaite kraje będą mogły produkować żywność znacznie wyższej jakości zarazem zapewniając rozwój wsi.
Możesz zapytać – po co? Przecież przyszłość należy do wielkich miast i aglomeracji. Nic bardziej mylnego! Bez odpowiedniego poziomu rolnictwa, żaden kraj nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Zabrakłoby żywności lub zalałaby nas fala niskiej jakości jedzenia, które mogłoby się przyczynić do rozwoju chorób. Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzić WPR. Dzięki niemu osiągniemy najwyższy poziom jakości oraz bezpieczeństwa produktów żywieniowych. To nie wszystko – WPR to także wsparcie działań ekologicznych i wdrażanie bioróżnorodności.

Otwieramy działalność z pomocą funduszy unijnych - kto może otrzymać dotację?

Starając się o dotację unijną, możemy liczyć nie tylko na pomoc finansową, ale i szeroki wybór kursów, które pomogą nam rozwinąć umiejętności oraz zwiększyć pole manewru na rynku pracy. Dodatkowe kompetencje z pewnością przydadzą nam się w przypadku, gdy zapragniemy zrealizować nasz pomysł na biznes.
Warsztat? Franczyza i otwarta na jej zasadzie restauracja? Fundusze unijne oferują szereg programów, wśród których znajdują się i te, które będą odpowiednie dla nas.

Jaki biznes finansuje Unia Europejska? Franczyza wśród popularnych opcji.

Bardzo popularnym modelem jest franczyza, czyli pomysł na biznes, wedle którego działamy pod znanym szyldem. Takie rozwiązania bywają jednak kosztowne, dlatego część osób zwraca się o pomoc do Unii. Na zasadzie franczyzy możemy otworzyć nie tylko restauracje, z którymi kojarzony jest ten model, ale i np. sklepy spożywcze, supermarkety czy nawet warsztaty samochodowe. Jeśli jednak chcemy rozkręcić swój biznes, pracując na własną, oryginalną markę, jest to rozwiązanie jak najbardziej możliwe, o ile dysponujemy rozsądnym biznesplanem, który przekona daną instytucję do przekazania nam funduszy unijnych.

Dotacje unijne nie dla każdego — kto nie może ubiegać się o pomoc?

Biznes otwarty z pomocą środków unijnych nie jest dostępny dla osób, które wcześniej miały już zarejestrowaną działalność gospodarczą. Bardzo ważne jest również zaświadczenie o niekaralności — postępowania sądowe i administracyjne, które toczą się w naszej sprawie, niestety uniemożliwią otrzymanie pomocy finansowej.

W jaki sposób ubiegać się o dofinansowanie?

Na początku powinniśmy zapoznać się z ofertami dostępnymi w internecie. Jeśli nasz pomysł na biznes opiera się na czymś innym niż np. popularna franczyza i trudno nam znaleźć odpowiednie ogłoszenie, zawsze możemy udać się bezpośrednio do lokalnego urzędu pracy lub innej instytucji, pośredniczącej w przekazywaniu środków unijnych. Urzędnicy pomogą nam przejść przez proces ubiegania się o środki, od zapoznania się z warunkami danego programu, aż po złożenie stosownego wniosku.

Źródło: Gazeta Trybuna Polska

 

Media