wtorek, luty 27, 2024
poniedziałek, 26 sierpień 2019 10:54

Sprzęt car audio – niech zabrzmi muzyka w Twoim samochodzie

Radio samochodowe Radio samochodowe

Muzyka płynąca z głośników znacznie uprzyjemnia podróże samochodem – zarówno te krótkie, jak np. dojazdy do pracy, jak i bardzo długie.

Coraz popularniejsze jest też słuchanie w samochodach audiobooków czy podcastów. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt, który pozwoli cieszyć się idealnie czystym dźwiękiem niezależnie od tego, czego słucha się w samochodzie. Co jest najważniejsze przy wyborze sprzętu car audio? Jakie elementy będą naprawdę potrzebne? Oto kilka najważniejszych informacji związanych z tym tematem.

Radio – podstawa systemu car audio

Podstawowym elementem tego systemu jest radioodtwarzacz samochodowy. Wybierając radio do samochodu, warto zwrócić uwagę, na to, jakie są potrzeby użytkownika. Jeżeli w samochodzie słucha się muzyki okazjonalnie i tylko tej radiowej, można wybrać podstawowe modele bez zaawansowanych funkcji. Gdy muzyka cały czas towarzyszy kierowcy i jest odtwarzana z różnych źródeł – nie tylko z radia, ale i np. serwisu streamingowego czy karty pamięci, dobrze jest sprawdzić, czy odtwarzacz posiada odpowiednie wejścia. Miłośnicy dobrej muzyki będą też zwracali uwagę między innymi na to, czy radio samochodowe będzie miało możliwość korekcji dźwięku czy też na ilość wyjść pozwalających podłączyć dobrej jakości sprzęt nagłaśniający. Przydatną funkcją okazuje się możliwość łączenia radia z innymi urządzeniami za pomocą bluetooth.

Sprzęt nagłaśniający – co jest ważne przy wyborze?

 Głównym elementem systemu nagłaśniającego będą dobrze dobrane głośniki samochodowe. Wskazuje się, że za te lepszej klasy trzeba zapłacić od 400 zł w górę. Im lepszej jakości głośniki, tym lepszy i czystszy dźwięk można uzyskać – będzie on czysty i wyraźny niezależnie od tego, czego będzie się słuchać na odtwarzaczu. Wybierając głośniki, warto sprawdzić ich rozmiar i ilość dostępnego miejsca w samochodzie, jakie można przeznaczyć na ich montaż (najczęściej montowane są w drzwiach lub klapie bagażnika). Obecnie zaleca się wybór głośników z membranami z polipropylenu, które dobrze przenoszą dźwięki o różnej częstotliwości. Dobrze jest też wybrać głośniki o jak największej średnicy membrany, gdyż dzięki temu zyska się lepszy dźwięk.

Coraz więcej osób kompletujących zestaw car audio decyduje się również na zakup subwoofera, który jeszcze bardziej polepsza jakość dźwięku. Przy jego wyborze warto kierować się podobnymi parametrami, jak przy głośnikach. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że do jego prawidłowego działania będzie potrzebny również odpowiednio dobrany wzmacniacz samochodowy.