niedziela, wrzesień 24, 2023
wtorek, 02 lipiec 2013 17:58

Letni odsłona kampanii KLUB PANCERNIKA KLIKA W FOTELIKACH

Rozpoczynają się działania medialne akcji KLUB PANCERNIKA KLIKA W FOTELIKACH przewidziane na okres wakacji. Koordynowana przez Instytut Transportu Samochodowego kampania ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży samochodem. Podobnie jak w pięciu poprzednich edycjach, za strategię i realizację kampanii odpowiedzialna jest Fabryka Komunikacji

Społecznej.

Dzielny pancernik Gustaw po raz szósty będzie zwracał uwagę wszystkich na bezpieczeństwo dzieci podczas podróży samochodem. Przede wszystkim zaś na konieczność stosowania urządzeń zabezpieczających – fotelika, fotelika podwyższającego lub podstawki podwyższającej. Tym razem kampania reklamowa koncentruje się na zmianie postaw wobec stosowania właściwych zabezpieczeń w grupie dzieci starszych.

Badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego wskazują, że najmłodsi w większości przypadków mogą liczyć na bezpieczną podróż. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku dzieci starszych, tych pomiędzy 9 a 12 rokiem życia. Niestety, statystyki wskazują, że ponad połowa młodych pasażerów z tej grupy wiekowej nie jest przewożona prawidłowo w odpowiednim zabezpieczeniu lub opiekunowie zapominają zupełnie o zapięciu dziecka. Warto wspomnieć, że przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci w wieku do 12 lat i poniżej 150 cm wzrostu w odpowiednim urządzeniu zabezpieczającym podczas jazdy samochodem osobowym lub dostawczym. I właśnie na zmianę świadomości opiekunów dzieci w wieku 9-12 lat nastawiona jest letnia edycja kampanii KLUB PANCERNIKA KLIKA W FOTELIKACH.

Dzieci, do których skierowana jest obecna odsłona kampanii zyskują większą autonomię względem dorosłych. W przeciwieństwie do wcześniejszych lat rozwoju, młody człowiek pomiędzy 9 a 12 rokiem życia przejawia coraz więcej zachowań świadczących o rodzącej się niezależności. Im dziecko starsze, tym bardziej stara się usamodzielnić i bardziej trafiają do niego racjonalne argumenty. Kiedy nasz maluch zaczyna dorastać i staje się coraz większy, mamy naturalną tendencję do traktowania go w samochodzie jak dorosłego pasażera. Co prawda dziecko jest zapinane w pas bezpieczeństwa, ale często robimy to w sposób nieprawidłowy; pas znajduje się w niewłaściwym miejscu, lub, pomimo zbyt niskiego wzrostu, zapominamy o specjalnej podstawce – komentuje Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego.

Cała kampania KLUB PANCERNIKA KLIKA W FOTELIKACH powstała dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach pomocy technicznej Programu Infrastruktura i Środowisko. Oprócz uświadamiających problem spotów telewizyjnych kampania obejmuje szereg działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i ich opiekunów.

Na stronie internetowej www.klubpancernika.pl czekają na młodych odbiorców gry i zabawy, tapety i gadżety do ściągnięcia, a także niespodzianki. Dla dorosłych przygotowane zostały informacje i porady na temat bezpiecznego podróżowania najmłodszych samochodem.

W kampanii, która będzie miała swoje dwie odsłony – jedną na początku wakacji, drugą zaś pod koniec sierpnia, tuż przed powrotem dzieci do szkoły – wykorzystane zostaną równocześnie dwa spoty. Pierwszy z nich Trening czyni mistrza skierowany jest do młodych odbiorców, drugi zaś Poważna rozmowa ma przemówić do dorosłych.

Filmy do obejrzenia są pod linkiem: http://klubpancernika.pl/node/81