sobota, lipiec 13, 2024
piątek, 03 maj 2013 09:04

Ze słownika czarnoksiężnika: ezoteryka

Ezoteryka kojarzy się jednoznacznie z magią – ogólnie czujemy, że to słowo odnosi się do naszej sfery duchowej i ma coś wspólnego z parapsychologią. Jednak jeśli zapytać kogokolwiek o dokładną definicję tego słowa, mogą pojawić się problemy. Dlatego dziś proponujemy Wam wyjaśnienie co dokładnie oznacza ezoteryka.

Samo słowo pojawiło się stosunkowo późno w języku – jego korzenie sięgają XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy użyto go w pracy Histoire critique du gnosticisme et de ses influences, choć niektórzy badacze uważają, że można je było spotkać już w starożytnej Grecji. Ponoć ma pochodzić od greckiego esôterikos, czyli wewnątrz.

W języku polskim wyraz ten odnosi się do pewnej dziedziny wiedzy, która jest dostępna jedynie nielicznym – osobom wyjątkowo doświadczonym, które przeszły specjalną inicjację. Ezoteryka w ogólnym rozumieniu zajmuje się po prostu rozwojem duchowym na wyższym szczeblu niż może to czynić zwykła szara jednostka.

Do pojęcia ezoteryki często dorzuca się wszystko co wiąże się z bytami pozamaterialnymi, dzięki czemu często dochodzi do nieporozumień.