sobota, czerwiec 22, 2024
poniedziałek, 06 maj 2013 15:52

Kilka zdumiewających przesądów

Każdy z nas jest mniej lub bardziej przesądny – jednak właściwie nie ma osoby, która nie znałaby chociaż jednego zabobonu. Pechowy piątek trzynastego, szczęśliwa czterolistna koniczyna czy garniec pełen złota na końcu tęczy.
Te każdy kojarzy, jednak istnieją takie, które nie tylko zdumiewają, ale wręcz mogą nas śmieszyć. Jesteście ciekawi, jakie?

Zakaz żucia gumy po zachodzie słońca
Przesąd pochodzi z Turcji, gdzie uznaje się, że żucie gumy po zmroku jest tak naprawdę brakiem szacunku dla zmarłych. Wyraża to dość dosadnie przysłowie: kto w nocy żuje gumę, ten naprawdę żuje ciało trupów.

Kozioł na pomyślne spotkanie
Niestety nie znamy korzeni tego przesądu, jednak zakłada on, że przed ważnym spotkaniem powinno się najpierw spotkać... z kozłem. Wiąże się to z faktem, iż w wielu kulturach wierzy się, iż kozioł wchłania w siebie wszelkie nieszczęścia i nieprzyjemności.

Niezręczna cisza? Nie, to anioł!
W Rosji popularną niezręczną ciszę tłumaczy się przelotem anioła. Po prostu – kiedy ten skrzydlaty wysłannik niebios przemyka przez pomieszczenie pełne ludzi, ci milkną na chwilę, wyczuwając jego obecność.

Serowe chrzciny
W Anglii powstał jeden z dziwniejszych przesądów – kiedy kobieta zachodziła w ciążę, miała za zadanie przygotować jęczący ser, który, podobnie jak dziecko w jej brzuchu, dojrzewał przez dziewięć miesięcy. Po porodzie ser był rozdzielany między wszystkich członków rodziny tak, aby zostawał po nim sam krąg, przez który przeciągano niemowlę tuż po chrzcinach. Miała być to gwarancja długiego i szczęśliwego życia.