sobota, lipiec 13, 2024
czwartek, 09 maj 2013 13:05

Kilka zdumiewających przesądów II

Jak się okazuje – temat zdumiewających i dziwacznych przesądów wyznawanych na całym świecie nie został do końca wyczerpany. Dziś przekonacie się razem z nami, że na Ziemi faktycznie dzieją się czasami rzeczy, które nie śniły się filozofom. I aż dziw bierze, że czasami wierzą w nie dorośli i w pełni normalni ludzie.
Przy cmentarzu schowaj kciuk
W Japonii wierzy się, że kiedy przechodzi się obok cmentarza lub konduktu pogrzebowego, należy schować kciuki. Po co? Aby nie zesłać na własnych rodzicieli nieszczęścia. Wszystko wzięło się od słowa kciuk – w języku japońskim oznacza dokładnie „palec rodzicielski”, dzięki czemu uznaje się, że ma on wpływ na losy rodziców.

Winogrona na szczęśliwy Nowy Rok
Hiszpanie oprócz wznoszenia toastu kilka sekund po wybiciu północy w Nowy Rok zjadają dwanaście winogron. Owoce te mają im przynieść szczęście, a każde pojedyncze winogrono ma oznaczać jeden pomyślny miesiąc.

Wszystko, tylko nie rękawiczki w prezencie!
Pochodzenie tego przesądu nie jest znane. Jednak mimo to w wielu krajach wręczenie rękawiczek w prezencie jest bardzo złą wróżbą – gospodarz powinien wówczas szybko wyrzucić coś do śmieci, aby uniknąć nieszczęścia.