niedziela, luty 25, 2024
piątek, 10 maj 2013 17:39

Nie daj się gwieździe chaosu

Jak to mawiają fizycy – świat naturalnie dąży do chaosu, a porządek jest czymś wtórnym, wymyślonym przez człowieka. Prawdziwe jest w tym jedno – nawet największy bałaganiarz obawia się chaosu i wszystkiego co z nim związane. Czy wie jednak co to jest i z czym się wiąże gwiazda chaosu?

Jak można się łatwo domyślić po nazwie – ta gwiazda jest symbolem właśnie chaosu. Jej wygląd jest banalnie prosty – osiem strzałek wychodzących od wspólnego punktu. Jej korzenie można znaleźć w twórczości autora fantasy Michaela Moorcocka, gdzie była oznaką nieskończonej liczby możliwości. Obecny jej wygląd zawdzięczamy magowi Peterowi Carrollowi.

Gwiazda ta wpisuje się w większą dziedzinę wiedzy, jaką jest magia chaosu, w tym praktykę Iluminatów Thanaterosa. Oni właśnie uznają, że gwiazda chaosu jest ich symbolem oraz zwierciadłem magicznym.  Inni wyznawcy chaosu, a zarazem i gwiazdy, mówią o niej, jako o sile przenikającej całą olbrzymią przestrzeń kosmosu lub niewyobrażalnie płodną próżnię.

Jednak bez obaw – najczęściej i tak spotkacie się z tym symbolem w książkach fantasy, gdzie idealnie wpisuje się w wyrwany z granic pojmowania świat magii i wszechogarniającej fikcji.