poniedziałek, 04 luty 2013 09:15

Poznaj demona Laplace'a

Z pewnością nie słyszałeś nigdy o jego istnieniu. Nic dziwnego, jest mało popularny w naszej kulturze, jednak mimo wszystko posiada gigantyczną moc. Ponoć tylko on dysponuje kompletną wiedzą o położeniu wszystkich cząstek elementarnych Wszechświata i siłach na nie działających.

Wydaje Ci się to niebywałe? To wyobraź sobie, że na podstawie tej nieco przerażającej wiedzy, jest w stanie odtworzyć całą przeszłość i przewidzieć przyszłość wszystkich ciał niebieskich we wszechświecie. Na szczęście w jego istnienie wierzą jedynie fataliści, uznający że wszystko co ma się wydarzyć, jest z góry przewidziane i nie można tego zmienić przy pomocy jednego człowieka lub nawet całej ludzkości. Po prostu – fatum!

A co gdyby jednak demony Laplace'a istniały? No cóż, wówczas nie byłoby hazardu (znano by w końcu z góry wynik gry), ubezpieczeń (skoro wiemy, że coś zostanie zniszczone, ktoś zachoruje, to po co?), media (wszyscy by wszystko wiedzieli bez dziennikarzy), nauka, społeczności (po co się łączyć w grupy, skoro i tak wszyscy zginiemy?) czy religie (posiadano by wiedzę na temat każdego przedmiotu: skąd, jak i dlaczego powstał).

Przybijające? Na szczęście – nierealne!

© 2013-2020 by SN2.EU