poniedziałek, 04 luty 2013 09:44

Czy urodzisz przy pomocy magii Alkmeny?

Jest jednym z rytuałów magicznych ściśle związanych z przełomowym momentem życia kobiety – narodzin jej dziecka. Wywodzi się z mitu o narodzinach Herkulesa i może mieć konotacje zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Wszystko zależy od tego, czy chcemy ułatwić czy utrudnić rodzącej wydanie na świat potomstwa..

Nazwa tego zespołu rytuałów pochodzi z mitu, w którym Hera próbuje za wszelką cenę utrudnić poród Alkmenie – matce Herkulesa. W kulturze ludowej jest przedstawiana w rozmaitych formach zamykania i otwierania (na przykład okien czy drzwi) lub zawiązywania i rozwiązywania, przez co często nazywa się ją magią węzłów. Jej głównym zadaniem jest ułatwienie lub utrudnienie jakiś czynności, najczęściej związanych z porodem.

Żeby wszystko przebiegło pomyślnie dla mamy i maleństwa, uznaje się, że powinno się pootwierać rozmaite rzeczy: drzwi, okna, słoiki, szuflady lub nawet niszczyć przedmioty, aby umożliwić im dostęp do powietrza. Ma to sprawić, że dziecko pomyślnie przejdzie przez poród, ponieważ będzie miało „otwartą drogę na świat”. Z kolei zamykanie wszystkiego przyczynia się do komplikacji porodowych.

Dla ciekawostki dodamy, że zwyczaj zakładania obrączek przy zaślubinach bierze się właśnie z magii Alkmeny i „zamykania” związku w ryzach. Może dlatego niektórzy panowie tak bardzo się obawiają ślubu?

© 2013-2020 by SN2.EU