piątek, marzec 01, 2024
wtorek, 29 styczeń 2013 22:07

Czy zdołasz rozwiązać zagadki Sfinksa?

Jej figura znajduje się w Kairze, gdzie dziesiątki turystów mogą podziwiać oderwany nos. Względnie głaszcze się sfinksowego kotka, który ociera się o kolana. Rzadko kto pamięta o jej mitologicznym pochodzeniu oraz krwiożerczych zapędach. Wbrew pozorom Sfinks to nie milutkie zwierzę, a podstępna bestia.

Był to potwór o charakterystycznej fizjonomii – w większości ciało lwa, zwieńczone głową kobiety. Sfinks to rzekomo córka Chimery oraz Ortrosa, jednak inne przekazy podają jako rodziców Tyfona i Echidnę.

Jej zadanie było proste – pilnować dostępu do Teb, co czyniła z rozkoszą siedząc sobie w wąwozie i pożerając co głupszych śmiałków. Żeby było zabawniej, każdemu kto chciał koło niej przejść zadawała jedną z dwóch zagadek, których nauczyła się od muz. Pierwsza brzmiała: „Co to za zwierzę, które rano chodzi na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech?”, natomiast druga to: „Są dwie siostry – jedna rodzi drugą a druga pierwszą”.

Według mitologii jedynie jednej osobie udało się rozwikłać zagadki – był nim nieszczęsny król Edyp, nad którym ciążył okrutny los sypiania z własną matką. Dzięki prawidłowym odpowiedziom doprowadził do uśmiercenia Sfinksa, która rzuciła się w przepaść.

A teraz zadanie dla Was: czy znacie odpowiedź na te zagadki? :)