poniedziałek, 28 styczeń 2013 12:51

Rabi, ulepmy sobie golema

Jest istotą podobną do człowieka – właściwie stworzoną na jego kształt i podobieństwo z tą jednak różnicą, że nie posiada duszy. I, co chyba najistotniejsze, nie jest stworzony przez żadnego Boga, a przez zwykłego śmiertelnika.

Golem jest istotą zaliczaną do żywiołaków – stworzeń reprezentujących żywioły – ulepionym z gliny. Jego legenda wywodzi się z tradycji judaistycznej i mówi o utworzeniu go przez rabina Jehudę Low ben Bezalela z Pragi, znanego jako Maharal.

W trakcie nasilonych ataków na Żydów, w wyniku oskarżeń o okultyzm, rabin postanowił obronić siebie przy pomocy ulepionego z gliny człowieka, ożywionego przy pomocy specjalnego rytuału. Aktu tego miało dopełnić wypisanie na czole Golema oraz włożenie mu do ust kartki z napisem „Emet”, oznaczającym prawdę. W ten sposób uzyskiwano twór bezmyślny i niemy, który podlegał całkowicie woli człowieka.

No dobrze, ale w końcu dzisiaj nie biegają po całym świecie golemy, więc w jakiś sposób należało je unicestwiać. Jak? To proste – wyciągało się z ust stwora kartkę, przekreślało literę „e”, tak aby powstało słowo „met”, oznaczające śmierć. Ponowne włożenie do ust kartki sprawiało, że golem przeobrażał się w martwy posąg.

© 2013-2020 by SN2.EU