środa, 11 marzec 2020 10:36

Wyposażenie restauracji – co warto wiedzieć o meblach?

Wyposażenie restauracji Wyposażenie restauracji

W każdym lokalu gastronomicznym muszą znaleźć się różne sprzęty, urządzenia i akcesoria, ale przede wszystkim meble. Wyposażenie gastronomiczne tego typu obejmuje m.in. stoły, szafy i szafki, regały czy nadstawki. Polecamy szczególnie meble wykonane ze stali nierdzewnej – szczegóły poniżej.

 

Każda hurtownia gastronomiczna ma w swojej ofercie szeroki wybór elementów wyposażenia do różnych lokali. Warto wcześniej przemyśleć i ustalić, co będzie niezbędne, gdyż dobór sprzętów, urządzeń i akcesoriów wpływa na komfort pracy i efekty – muszą one być wysokiej jakości i odpowiadać na potrzeby. Zakup nowego lub używanego sprzętu można sfinalizować za gotówkę lub posiłkując się dotacją unijną, kredytem lub leasingiem.


Podstawowe wyposażenie restauracji


Dopasowanie wyposażenia wpływa na jakość oferowanych usług. Podstawą zaplecza są także meble – hurtownia gastronomiczna zapewnia szeroki wybór sprzętu, urządzeń i mebli, czyli kompleksowe wyposażenie restauracji. Są różne standardy, czyli elementy, bez których żaden lokal nie będzie mógł prosperować – jak na przykład kuchnia, meble czy urządzenia służące do przechowywania, chłodzenia lub mrożenia produktów spożywczych. Dużą rolę odgrywa też dopasowanie odpowiedniego oświetlenia.


Najpierw zagospodaruj przestrzeń, czyli ustal, jakie meble oraz sprzęty będą potrzebne. Wyposażenie gastronomiczne obejmuje zarówno urządzenia, jak i meble oraz akcesoria. Ich odpowiedni dobór zależy od wielkości i charakteru lokalu, a także rodzaju działalności. Poniżej krótka charakterystyka dostępnych mebli, z których trzeba skompletować zaplecze.


Wyposażenie gastronomiczne – meble


Trzeba też pamiętać, że każdy lokal musi spełniać konkretne normy higieny, dlatego tak ważne jest odpowiednie wyposażenie restauracji. Meble ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie gorącej temperatury, łatwe w utrzymaniu w czystości, a także solidnie wykonane. Hurtownia gastronomiczna zwykle oferuje ich duży wybór, aby można było je dopasować do każdego lokalu – dużej restauracji, niewielkiego baru czy szkolnej stołówki.


Stal nierdzewna to bardzo praktyczny materiał wykorzystywany m.in. do produkcji mebli i urządzeń do gastronomii. Jest odporny uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury czy korozję. Stal spełnia też wysokie standardy odnoszące się do higieny. Hurtownia gastronomiczna zapewni szeroki wybór funkcjonalnych mebli oraz urządzeń, które można idealnie dopasować do działalności.

© 2013-2020 by SN2.EU