środa, 14 sierpień 2019 21:12

Migracja treści - jak przenieść content na nową stronę

SEO content SEO content

Jeśli przygotowaliśmy nową stronę internetową, ponieważ chcieliśmy na przykład przeprowadzić rebranding marki

, lub po prostu podążając za trendami chcemy, aby nasza strona wyglądała świeżo musimy także przenieść content, który dotychczas był przygotowany. To ważne, ponieważ dobre treści pomogą w odpowiedniej widoczności naszej strony w wyszukiwarkach. Jeśli więc nie chcemy zburzyć tego, co budował przez długi czas dział SEO musimy pamiętać o kilku ważnych poradach dotyczących migracji treści.

Migracji treści nie należy mylić z przenoszeniem strony. Ten drugi termin dotyczy często zmiany hostingodawcy, a więc tak naprawdę jest to zmiana czysto techniczna, która nie powinna wpływać na działania SEO. Trochę inaczej wygląda kwestia przenoszenia contentu na nową stronę. To bardzo ważne, ponieważ teksty, które zostały już napisane pomagają nam w generowaniu ruchu. Warto także mieć na uwadze to, że content, który wydaje się nam być nieaktualny dla botów Google’a jest wręcz przeciwnie - bardzo wartościowy. Dlatego też usunięcie go może spowodować znaczny spadek ruchu na naszej stronie internetowej.

Przenosimy treści na nową stronę - na co należy zwracać uwagę

Jeszcze przed rozpoczęciem migracji contentu musimy rozpisać sobie pewne kroki i po kolei realizować wszystkie zadania. Dzięki temu przenoszenie treści przebiegnie bez jakichkolwiek komplikacji. Pierwszą rzeczą, od której tak naprawdę trzeba zacząć migrację jest odpowiedź na pytanie, dlaczego chcemy wprowadzić te zmiany. Czy rzeczywiście jest to konieczne? Kolejną kwestią jest zakres zmian, jaki chcemy wykonać. W tej kwestii najlepiej zwrócić się z prośbą o wykonanie audytu strony przez firmę, która się na tym dobrze zna. Następnie musimy podzielić zadania i na bieżąco monitorować postęp prac, które ma wykonać programista, czy specjalista do spraw SEO. Jeśli korzystamy z usług zewnętrznych firm musimy każdą z nich poinformować o zamierzonych działaniach. Bardzo ważną kwestią jest przygotowanie kopii zapasowej strony, z której obecnie korzystamy. W przypadku, gdyby coś poszło nie tak, będziemy mogli szybko wrócić do wersji, która być może nie jest już najnowsza, ale działa. Kolejnym etapem przenoszenia się na nową stronę, jest uruchomienie jej na serwerze, jednak bez opcji indeksacji. Witryna powinna być ukryta. W tym przypadku musimy zająć się jej testami, sprawdzeniem, czy wszystko jest odpowiednio przygotowane, a treści poprawnie skopiowanie. Przechodzimy już do ostatniej części, a więc przygotowania kopii zapasowej nowej strony i uruchomienia jej, a co za tym idzie włączenia indeksacji, czyli widoczności dla botów Google’a.

Przenosiny contentu na nową stronę

Osoby, które przenoszą treści ze starej strony na nową często zapominają o tym, że samo kopiowanie contentu to nie wszystko. Musimy także pamiętać o wszystkich kwestiach technicznych, których na pierwszy rzut oka nie widać, jednak są one bardzo ważne dla algorytmów wyszukiwarek. Mowa tu o takich rzeczach, jak na przykład tytuł strony, “meta description”, nagłówek (lub nagłówki), znaczniki takie jak “<strong>”, opisy grafik oraz same obrazy, anchory linków i recenzje lub komentarze. Jeśli jednak wprowadzimy modyfikacje, a więc na przykład dana treść będzie podzielona na kilka mniejszych musimy pamiętać o kwestiach technicznych i wymogach SEO. Mowa tu między innymi o słowach kluczowych, które zazwyczaj są dopasowane do konkretnych podstron. To oczywiście zadanie osoby, lub firmy, która zajmuje się pozycjonowaniem.

Pozostaje jeszcze kwestia migracji treści, które nie są już aktualne. Jeśli content, który przenosimy nie jest już aktualny wcale nie musimy się go pozbywać. Przecież nadal mówimy o tekstach, które są widoczne w sieci, a co za tym idzie boty je indeksują. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest uruchomienie archiwum, gdzie dane artykuły nadal będą dostępne. My z kolei możemy zastąpić je aktualnymi treściami, które wypełnią naszą witrynę.

Wyświetlony 182 razy
© 2013-2019 by SN2.EU