poniedziałek, 08 kwiecień 2013 21:17

Sprytny pancernik długoogonowy. +Video

Pancernik to niezwykle spokojne zwierzę – żyje sobie w Południowej Ameryce i praktycznie nikomu nie wadzi. Należy sobie do rodzaju pancerników, dzięki czemu jest przedstawicielem jednego z bardziej charakterystycznych zwierząt wspomnianego kontynentu. Dziś przedstawimy Wam, kim dokładnie jest pancernik długoogonowy.
Rozpoznawalność zwierza
Pancerniki są dosyć dobrze rozpoznawane – charakteryzują się tym, że ich ciało pokryte jest swoistym pancerzem, od którego niejako wzięła się nazwa gatunku. Zwierzątko to osiąga długość do 80 cm. Przednie łapki wyposażone ma w cztery palce z mocnymi pazurami, służącymi do obrony i wykopywania korzeni. Co jest znamienne dla tego przedstawiciela rodziny pancerników to fakt posiadania dosyć sporego ogona z poprzecznymi pierścieniami pancerza.

Gdzie i kiedy spotkać?
Stwory te szczególnie upodobały sobie Amerykę Południową, jednak można je także znaleźć w Ameryce Północnej. Pancerniki są spotykane w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Panama, Brazylia, Argentyna czy Urugwaj. Preferują nocny tryb życia.

Pora obiadowa
Co zjada pancernik? Z reguły podstawą jego diety są owady, ale także małe ssaki i gady. Nie pogardzi również ptasimi jajami czy pisklętami, co pewien czas przegryzając je sobie owocami, korzeniami sukulentów czy też grzybami. W razie braku normalnego pożywienia, nie gardzą nawet padliną – wszystko po to, aby móc przetrwać.

Ciekawości z kości
Co ciekawego może mieć w sobie to niezbyt duże zwierzę? Otóż posiada jedną bardzo specyficzną właściwość, a mianowicie potrafi on nabierać powietrze w płuca a następnie przepchać je do żołądka i jelit. Po co to robi? Wbrew pozorom pancerniki nie lubią powodować u siebie wzdęć, jednak tylko dzięki temu mogą unosić się na wodzie bez ryzyka utonięcia. Inna ciekawostka – w jednym miocie samica wydaje na świat zawsze- i nie ma od tej reguły wyjątku – cztery młode tej samej płci. Dlaczego? Zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dokładnie cztery komórki potomne, z których rozwijają się identyczne pod względem genetycznym czworaczki.

http://youtu.be/VucBQUzB3as

Media

© 2013-2020 by SN2.EU