piątek, 12 kwiecień 2013 18:34

Odkurzamy dinozaury: Triceratops. + Video

Któż z nas w dzieciństwie nie interesował się tymi pradawnymi stworami, które tak naprawdę po części stanowiły przodków współczesnego życia na Ziemi? Niewiele jest takich osób. Co więcej – z dziwnych przesłanek dinozaury darzymy sympatią. Dlatego dziś przedstawiamy pierwszego śmiałka z naszego cyklu – Triceratopsa.
Rozpoznawalność zwierza
Jak wyglądał ten dziwaczny stwór? Przede wszystkim było to dość spore stworzenie, z pokaźną kryzą kostną zbudowaną z litej kości, która u niektórych gatunków była ażurowa. Jej zadaniem była ochrona barków przed ciosami. Triceratopsa wyróżniały także trzy rogi, w tym dwa nad oczami i jeden krótki na nosie. Z przodu głowy można było znaleźć charakterystyczny, krótki dziób, który w swojej przedniej części nie posiadał zębów. Całe ciało pokrywała łuskowata skóra.

Gdzie i kiedy spotkać?
Triceratopsy można było spotkać w późnej kredzie, czyli jakieś 68 mln lat temu. Wówczas beztrosko chadzały sobie po Ameryce Północnej, w takich stanach jak Montana, Dakota Południowa, Kolorado, Wyoming czy kanadyjskich prowincjach Alberta czy Saskatchewan.

Pora obiadowa
Triceratops, co ustalono głównie na podstawie jego licznych rzędów zębów, był prawdopodobnie roślinożercą, który lubował się w iglakach, paprociach, sagowcach czy wszystkich innych małych roślinkach, które występowały w kredzie.

Ciekawości z kości
Co było ciekawe w triceratopsach? Że wymieniały zęby podobnie do rekinów – zużyte zostawały wymieniane na nowe, a stare po prostu wypluwane. Pierwsze szczątki stwora z tego rodzaju zostały odkryte w 1889 roku przez paleontologia Othniela Marsha.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU