sobota, grudzień 09, 2023
piątek, 29 marzec 2013 19:55

Dlaczego Dodo wymarło? +Video

Ptak dodo to chyba jedno z najbardziej rozpoznawalnych stworzeń uznanych za wymarłe. I choć wiele się o nim mówi, to tak naprawdę wiedza na jego temat jest dosyć skąpa. Wiadomo jedynie jedno – że był to stwór, który okazał się jednym z nieudanych projektów ewolucji,
który nie mógł przetrwać z dwóch powodów: pierwszy nieprzystosowania się do zmieniających warunków oraz słabości w walce z człowiekiem.

Rozpoznawalność zwierza
Jak wyglądało dodo? Był to dosyć spory, sięgający 75 cm ptaszek, przypominający swym wyglądem mieszankę gołębia z rybitwą. Charakteryzował się masywnością, uwstecznionymi skrzydłami, nie nadającymi się do lotu oraz sporą głową z czarnym dziobem i czerwonawym, hakowatym zakończeniem. Posiadał niebieskoszare upierzenie, żółte nogi oraz kędzierzawe piórka na ogonie.

Gdzie i kiedy spotkać?
Współcześnie jedynie w muzeach, gdzie zachowały się szkielety tego pradawnego stwora. W swych lepszych czasach dodo jednak zamieszkiwało jedynie wyspę Mauritius – próby przewiezienia go do Europy skończyły się klęską – ptaki po pewnym czasie padały, prawdopodobnie z powodu niekorzystnego klimatu.

Pora obiadowa
Dane co do tego, co mógł pożerać dodo są sprzeczne. Jedni badacze twierdzą, że był on zatwardziałym rybożercą, inni że gustował w owocach endemicznego drzewa calvaria major. Niestety samego dodo już nie spytamy, ponieważ niejako utracił prawo głosu w tej oraz wielu innych dyskusjach.

Ciekawości z kości
Dodo jest obecnie ulubieńcem kultury masowej – można go spotkać w Epoce Lodowcowej oraz rosyjskim thrillerze Straż Nocna. W Wielkiej Brytanii powstało nawet powiedzenie „Dead as a dodo”, czyli „wymarły jak dodo”. Ten niezwykle pokręcony ptaszek jest także jednym z bohaterów Alicji w Krainie Czarów, stanowiącym karykaturę autora.

Media