poniedziałek, 25 marzec 2013 12:57

Czy widzisz tego oto, Pana Sekretarza?. +Video

Sekretarz może być partii, może być generalny lub też państwowy. Ale nie tylko. Okazuje się, że sekretarz to także gatunek pewnego zadziwiającego ptaka, który żyje sobie w Afryce. Jeśli do tej pory nie słyszałeś o takim sekretarzu, to zapraszamy na małe tête-à-tête.
Rozpoznawalność zwierza
Jak wygląda sekretarz? No cóż, posiada on nietypową sylwetkę: stosunkowo długie nogi z długimi palcami, zaokrąglone skrzydła oraz zakrzywiony dziób jak u jastrzębia. Na środku głowy posiada czubek. W locie może być mylony z żurawiem, jednak na ziemi aż tak go nie przypomina. Posiada szarobiałe upierzenie a końcówki lotem, nogawic, końcówka ogona i czubka są czarne. Na twarzy posiada specyficzny placek nagiej skóry.

Gdzie i kiedy spotkać?
Ptak ten uwielbia ciepłe klimaty – najlepiej czuje się w Afryce subsaharyjskiej, ciągnącej się od Senegalu do Somalii aż po Przylądek Dobrej Nadziei na południu. Jego ulubionym miejscem są sawanny i inne otwarte przestrzenie zaopatrzone w dużą ilość trawy. Z reguły unika lasów i krzaków.

Pora obiadowa
Co jada taki oto sekretarz? Jako, że jest urodzonym drapieżnikiem, toteż gustuje sobie w innych stworkach, w tym przede wszystkim w małych gryzoniach, szarańczakach, żabkach czy jaszczurkach. Jednak prawdziwym smakołykiem dla sekretarza są węże. Nie pogardzi także jajami i pisklętami innych ptaków.

Ciekawości z kości
Jak poluje sekretarz? Otóż nie nadlatuje znienacka z wielkiej wysokości, lecz kroczy sobie dostojnie po sawannie i gdy wypatrzy ofiarę, atakuje ją gwałtownym uderzeniem dzioba lub zadeptując ją na śmierć. Pochodzenie nazwy tego stwora jest równie ciekawi – jedni wiążą ją ze skojarzeniem, budzącym się na widok czubka na głowie sekretarza (sekretarze nosili niegdyś gęsie pióra za uszami), inni z arabskim  saqr-et-tair, czyli ptak-myśliwy.
Wyświetlony 545 razy

Media

© 2013-2020 by SN2.EU