sobota, grudzień 09, 2023
środa, 20 marzec 2013 13:02

Uważaj na głębinowego chochlika!. +Video

Jest jednym z gatunków głębinowych, co skutkuje mało piękną aparycją tego stworzenia. Przerażający z wyglądu i ogólnie niezbyt sympatyczny z zachowania. Kim jest ten potwór z głębin? Przed Państwem niezwykły rekin – Mitsukurina owstoni, po polsku zwany...rekinem chochlikiem.
Rozpoznawalność zwierza
Z całą pewnością to, co wyróżnia chochlika spośród innych rekinów, jest kształt jego głowy. Posiada ona coś na kształt dzioba, silnie przypominającego kielnię. Inne niezbyt przyjemne cechy tej ryby to różowy odcień ciała, spowodowany przeźroczystością skóry, a tym samym – prześwitywaniem naczyń krwionośnych, oraz wysuwalne szczęki, dzięki którym łatwiej dostają się do pożywienia.

Gdzie i kiedy spotkać?
Ogólnie można określić, że chochliki są spotykane od Pacyfiku po Zatokę Meksykańską, ze szczególnym uwzględnieniem wód Japonii. Nie zdziwi nikogo, że ta niezbyt piękna ryba najlepiej czuje się na głębokościach poniżej dwustu metrów pod poziomem morza.

Pora obiadowa
W przeciwieństwie do innych rekinów, chochlik niezbyt często poluje na inne ryby, zadowalając się głównie znalezionymi głowonogami czy też skorupiakami. W miejscach, gdzie dno morskie jest stosunkowo wysoko, chochlik może je przegrzebywać swoim specjalnym wyrostkiem w celu poszukiwania pokarmu.

Ciekawości z kości
Rybka ta ma jedną ciekawą cechę, oprócz oczywiście specyficznej głowy – posiada ona niebywale powiększoną wątrobę, która może stanowić nawet  do 15% masy całego ciała. Niestety jeszcze nie odkryto funkcji tego powiększonego narządu. Inną ciekawą rzeczą jest fakt, że oczy rekina nie posiadają migotki – specjalnej błony, która u większości ryb zwyczajnie chroni oczy przed uszkodzeniem.http://youtu.be/J3g-qYb9cNo

Media